Chrystus Zmartwychwstały

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Identyfikator
DZIELO/25174
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XVI wieku
Technika i materiał
drewno lipowe; rzeźbienie, polichromowanie
Wymiary podstawowe
szerokość – 28 cm
wysokość – 82 cm
głębokość – 16 cm
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Sprawiony do kościoła Św. Wojciecha w Krzeczowie, obecnie depozyt w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, z tyłu opracowana. Chrystus, ukazany w całej postaci, frontalnie, stoi i na niewysokiej wypukłej podstawie, w kontrapoście, z prawą nogą ugiętą w kolanie. Ręce ugięte w łokciach, prawą błogosławi, lewą podtrzymuje połę płaszcza i zapewne niezachowane drzewce chorągwi. Głowa wydłużona, z wysokim czołem okolona krótkim zarostem i długimi ciemnymi włosami spływającymi w puklach na barki i plecy. Twarz pociągła, z wąskim nosem i małymi ustami. Ciało nagie, o jasnej karnacji, z ranami na dłoniach, stopach i w prawym boku, okryte perizonium oraz długim, sięgającym do ziemi, czerwonym płaszczem z niebieską podszewką, narzuconym na ramiona, spiętym pod szyją i z prawą połą przerzuconą przez przód postaci; pod prawą ręką okazały fałd muszlowy.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba należy do grupy podobnych późnogotyckich przedstawień Zmartwychwstałego pochodzących zapewne z jednego warsztatu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zły, ubytki w polichromii, bardzo głębokie pęknięcia, szczególnie w okolicach łokci i śródstopia, drewniana podstawa pęknięta.

Streszczenie

Rzeźba drewniana, pełnoplastyczna, z tyłu opracowana, polichromowana, przedstawiająca Chrystusa Zmartwychwstałego z kościoła w Krzeczowie, obecnie depozyt w Muzeum Diecezjalnym w Krakowie. Dzieło małopolskiego (krakowskiego) snycerza z pierwszej połowy XVI wieku.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Chrystus Zmartwychwstały", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-zmartwychwstaly-30

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności