Wizja św. Franciszka z Asyżu

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Kęty
Miejscowość
Kęty
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
kaplica boczna (lewa)
Identyfikator
DZIELO/23946
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 141 cm
wysokość – 220 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 200 cm
Szerokość bez ramy – 120 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, pole obrazowe zamknięte łukiem półkolistym, ujęty wąską, profilowaną, jasnobrązową ramą, z przedstawieniem Wizji św. Franciszka. Po lewej stronie kompozycji ukazany jest klęczący na kamiennym stopniu, zwrócony w trzech czwartych w lewo św. Franciszek. Odchyloną głowę charakteryzuje pociągła twarz o jasnej karnacji, wyrazistych rysach i krótkim zaroście. Głowę okala krótka tonsura. Święty ubrany jest w brązowy habit franciszkański przepasany szarym sznurem z przewiązanym na nim różańcem, na stopach ma sandały. Ręce skrzyżowane na piersiach, na dłoniach widoczne rany. Święty Franciszek spogląda w kierunku siedzących pośród obłoków Jezusa i Marii, którzy są w trzech czwartych zwróceni w prawo i spoglądają w dół na zakonnika. Jezus ubrany jest w białą suknię i zsuwający się z ramion czerwony płaszcz. Lewą rękę wspiera na niebieskim globie, prawą unosi w geście błogosławieństwa. Maria ma na sobie jasnoróżową suknię i narzucony na lewe ramię niebieski płaszcz. Na głowie pomarańczowa chusta opadająca na ramiona. Prawą rękę wspiera na piersiach, lewą na nodze. Ich głowy ujmują świetliste nimby promieniste. Poniżej, przed prostopadłościennym ołtarzem są dwaj aniołowie ubrani w niebieską i zieloną szatę, trzymający dużą, otwartą księgę z czerwonym napisem „INDUL/GEN/TIA / PLENA/RIA / IN / AETERNUM / IN / AETERNUM / IN / AETERNUM”. W prawym, dolnym rogu kompozycji przyklęka trzeci anioł w zielonej szacie, który w podniesionej do góry prawej ręce trzyma dwie jasnoróżowe róże. Na stopniach ołtarza leży bukiet i kosz z białymi i różowymi różami. Po lewej stronie obrazu, powyżej świętego, pośród obłoków sylwetki trzech aniołów trzymających w rękach kosze z białymi różami i gałązki z różowymi.

Zarys problematyki artystycznej

Wiodącym i dotychczas niespotykanym motywem wizerunków św. Franciszka w sztuce barokowej, obok scen stygmatyzacji, był nowy typ przedstawieniowy – św. Franciszek „extaticus”, zainspirowany ekstatycznym rysem modlitwy świętego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, sfalowane płótno, spłowiały werniks.

Streszczenie

Jednym z kilku zachowanych w kościele Reformatów w Kętach wizerunków św. Franciszka jest typowa dla sztuki baroku, osiemnastowieczna scena wizji podczas ekstatycznej modlitwy świętego.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Wizja św. Franciszka z Asyżu", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/wizja-sw-franciszka-z-asyzu-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności