Św. Wawrzyniec

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Skawina
Miejscowość
Radziszów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Św. Wawrzyńca w Radziszowie
Tagi
malarstwo religijne malarstwo XVIII wieku św. Wawrzyniec
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/06080
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1769 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – około 1,5 m
wysokość – około 2 m
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz został namalowany w 1769 roku. W inwentarzu z 1789 roku opisano w tym miejscu ołtarz z drewna sosnowego, niemalowany, z figurami św. Jana i św. Iwony oraz z obrazem św. Wawrzyńca.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem nadwieszonym z przedstawieniem św. Wawrzyńca. Święty znajduje się w centrum, zwrócony w trzech czwartych w lewo, w kontrapoście, z łówą skierowaną w prawo i prawą nogą zgiętą. W lewej ręce trzyma palmę męczeńską, prawą ma złożoną na piersi. Ma podł€żną twarz, oczy wznosi ku górze, nos ma sąski, usta niewielkie; krótkie, falowane włosy dzielą się w pukle. Jest ubrany w albę zakońćzoną u dołu i przy rękawach szerokim pasem koronki i czerwono-niebieską dalmatykę ze złotym lamowaniem; na nogach czarne buty. Po lewej ruszt nad palącym się ogniskiem, po prawej skały i konar drzewa. Za postacią widnieją kłęby dymu, a ponad nim unosza się postaci putta koronującego świętego wieńcem laurowym oraz uskrzydlone główki anielskie. Wawrzyniec przedstawiony na tle pejzażu z zabudowaniami miasta. Kolorystyka ciepła, w tonach brunatnych. Postać świętego podkreślona żywymi kolorami. Obraz ujęty szeroką ramą z ażurowej wici akantowej z rozetami.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Wawrzyniec był diakonem w III wieku i według przekazów pochodził z Hiszpanii. Jest ubrany w strój diakona – dalmatykę dekorowaną złotymi kwiatami nałożoną na albę. Atrybuty, z jakimi został przedstawiony nawiązują do męczeńskiej śmierci. W lewej ręce trzyma palmę, z prawej strony widać dymiący ruszt, na którym został spalony.
Obraz z jego przedstawieniem jest przykładem osiemnastowiecznego malarstwa, w którym postać została ukazana w pełnej gracji pozie, ze złożoną na piersi dłonią której palce środkowy i serdeczny łączą się. Święty unosi wzrok w górę, jest pogodzony z losem męczennika.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry (delikatne zabrudzenia). Po konserwacji w latach 1999-2000.

Streszczenie

Obraz ukazujący św. Wawrzyńca został namalowany s 1769 roku i wymieniony w inwentarzu z 1789 roku. Przedstawia świętego w typowej konwencji ikonograficznej i pełnej gracji pozie.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Marecki Józef, Rotter Lucyna, "Jak czytać wizerunki świętych. Leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych", Kraków 2013
Niechaj Małgorzata, Niechaj Józef, "Radziszów. Z dziejów wsi i jej mieszkańców ", Radziszów 2015

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Wawrzyniec", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wawrzyniec-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności