Obraz w kształcie stojącego prostokąta w profilowanej, złoconej ramie. W centrum kompozycji ukazany w półpostaci modlący się św. Stanisław Kostka. Święty unosi głowę i wzrok ku górze, ręce składa w geście modlitwy. Twarz młodzieńcza, o owalnym kształcie, długi i prosty nos, małe usta, bardzo krótkie, ciemnobrązowe włosy. Ubrany jest w czarną sutannę oraz płaszcz. Na lewej dłoni ma zawieszony różaniec, a wokół głowy świetlisty, złoty nimb. Przed nim, na stole leży otwarta księga oraz kwiaty białych lilii. Tło jednolicie brązowe. Kolorystyka ciemna, przygaszona.
Święty Stanisław Kostka jest patronem Polski i młodzieży, żył w latach 1550-1568. Był synem kasztelana zakroczymskiego, urodził się w Rostkowie na Mazowszu, studiował w Wiedniu, gdzie prowadził pełne świętości życie. Wbrew woli rodziców wstąpił do zakonu jezuitów. Na obrazie został ukazany w klasycznej konwencji ikonograficznej, jako młodzieniec w stroju jezuity oraz z charakterystycznymi dla niego atrybutami – gałązkami białych lilii, symbolizującymi czystość oraz otwartą księgą. Obraz namalował nieznany malarz w XX wieku, według wizerunku świętego znajdującego się w kościele Sant'Andrea al Quirinale w Rzymie.
Na obrazie ukazany jest św. Stanisław Kostka, patron Polski i młodzieży, który żył w latach 1550-1568. Na obrazie został ukazany w klasycznej konwencji ikonograficznej, jako młodzieniec w stroju jezuity oraz z charakterystycznymi dla niego atrybutami – gałązkami białych lilii, symbolizującymi czystość oraz otwartą księgą. Obraz namalował nieznany malarz w XX wieku.
Maria Działo, "Św. Stanisław Kostka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-kostka-2