Św. Piotr i św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Stryszawa
Miejscowość
Lachowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Św. Piotra i św. Pawła
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/03223
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Obraz w formie owalu, w centrum dwie półpostacie świętych na obłokach. Po prawej św. Paweł, zwrócony w trzech czwartych w prawo. W lewej ręce trzyma miecz zwrócony ku górze, prawą unosi, wskazując głowę. Twarz ascetyczna, o ściągniętych brwiach, okolona długą brodą opadającą na pierś. Włosy krótkie, ciemne. Święty jest ubrany w zieloną tunikę oraz przerzucony diagonalnie czerwony płaszcz. Na jego kolanach księga. Po lewej stronie św. Piotr zwrócony w trzech czwartych w lewą stronę, z głową uniesioną ku górze. W prawej ręce trzyma klucze, lewą przytrzymuje leżącą przed nim księgę. Twarz podłużna o starczych rysach, okolona siwą brodą; włosy krótkie, siwe. Ubrany jest w granatową tunikę oraz żółty płaszcz przerzucony przez lewe ramię. Tło w formie poświaty w układzie koncentrycznych kręgów. Kolorystyka kontrastowa, intensywna, o silnym światłocieniu.

Zarys problematyki artystycznej

Piotr i Paweł są, tak jak w tym przypadku, często ukazywani razem. Wynika to z ich szczególnej roli wśród apostołów. Jezus uczynił Piotra głową Kościoła, a Paweł po cudownym nawróceniu prowadził z sukcesem pracę misyjną. W kościele katolickim są wspominani jednego dnia – 29 czerwca. Ich najstarsze, wspólne przedstawienie pochodzi z II wieku. Umieszczenie wspólnego wizerunku obydwu apostołów w drugiej kondygnacji ołtarza głównego koresponduje jednoznacznie z wezwaniem kościoła. Obraz namalowano w pierwszej połowie XIX wieku, ukazując świętych w ponadczasowych strojach, z atrybutami, dzięki którym można ich rozpoznać.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przybrudzenie powierzchni.

Streszczenie

Obraz z przedstawieniem św. Piotra i św. Pawła, patronów kościoła, został namalowany w pierwszej połowie XIX wieku i umieszczony w ołtarzu głównym powyżej kopii cudownego wizerunku Marii.

Bibliografia

Szablowski Jerzy, "Zabytki sztuki w Polsce. Inwentarz topograficzny, t. 3: Powiat żywiecki", Warszawa 1948
Cisowski Bartłomiej, Duda Marta, "Szlak architektury drewnianej. Małopolska", Kraków 2005
Adamczewski Jerzy, "Perły architektury drewnianej", Katowice 2004
Kornecki Marian, "Kościoły drewniane w Małopolsce", Kraków 2000
Künstle Karl, "Ikonographie der christlichen Kunst, Bde. 1-2", Freiburg 1928
Kutaś Paweł, "Lachowice. Kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła", Zakrzów 2010
Harasimczyk Jerzy Henryk , "Lachowice. Przewodnik historyczny", Krosno 2003

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Piotr i św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-piotr-i-sw-pawel

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności