Św. Józef z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Stryszawa
Miejscowość
Lachowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Św. Piotra i św. Pawła
Tagi
malarstwo XIX wieku św. Józef z Dzieciątkiem
Miejsce przechowywania
ołtarz przytęczowy lewy Matki Boskiej Różańcowej
Identyfikator
DZIELO/03217
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Obraz w kształcie owalu przedstawiający św. Józefa z Dzieciątkiem w ramie utworzonej ze srebrnych obłoków. Święty został ukazanego w popiersiu, frontalnie, z głową przechyloną w lewo, dotykającą głowy Dzieciątka. Jest ubrany w niebieską tunikę lamowaną złotem pod szyją, za jego plecami widać fragment czerwonego płaszcza. Dzieciątko siedzi zwrócone w trzech czwartych w prawo, ukazane do kolan, z prawą ręką wyciągniętą w kierunku trzymanego przez Józefa gorejącego serca i lilią w lewej. Jest ubrane w białą, przepasaną tunikę z szerokimi rękawami; od głowy Dzieciątka odchodzą promienie. Tło obrazu ciemnobrązowe, rozjaśnione wokół głów postaci.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Józef został ukazany jak podtrzymuje Dzieciątko Jezus, którego był opiekunem. Małżonek Marii chronił i utrzymywał Świętą Rodzinę, stał się symbolem wiary, pracowitości oraz skromności, patronem pracujących oraz rodzin. Obraz jest niewielki i umieszczony dość wysoko w odniesieniu do oglądających go osób, dlatego artysta wypełnił postaciami całą powierzchnię decydując się na bliskie ujęcie i ograniczając narrację. Dzieciatko trzyma lilię, symbol czystości, Józef serce, z którym przedstawia się dorosłego Chrystusa – symbol bożej miłości do ludzi. Postacie zostały ustawione na nieokreślonym, ponadczasowym tle.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Dziewiętnastowieczny obraz przedstawia św. Józefa z Dzieciątkiem. Jest niewielki i umieszczony dość wysoko w odniesieniu do oglądających go osób, dlatego artysta wypełnił postaciami całą powierzchnię. Dzieciatko trzyma lilię, symbol czystości, Józef serce – symbol bożej miłości do ludzi.

Bibliografia

Kutaś Paweł, "Lachowice. Kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła", Zakrzów 2010

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-35

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności