Św. Franciszek z Chrystusem i Marią

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Stryszów
Miejscowość
Stryszów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Parafia Św. Jana Kantego
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza bocznego południowego
Identyfikator
DZIELO/08307
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
czwarta ćwierć XIX – pierwsza ćwierć XX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Obraz św. Franciszka z Chrystusem i Marią powstał zapewne w czwartej ćwierci XIX lub pierwszej ćwierci XX wieku. Został wtórnie wprawiony w pole zwieńczenia ołtarza bocznego.

Opis

Obraz w formie stojącego owalu z przedstawieniem św. Franciszka stojącego przed Chrystusem i Marią. W dolnej części obrazu święty ukazany jest w półpostaci, zwrócony profilem w lewo, z uniesioną głową. Lewą rękę kładzie na piersi, prawą trzyma srebrzoną kartę ze złoconym napisem „NA WIEKI / NA WIEKI / NA WIEKI”, którą przekazuje mu Chrystus. Franciszek ma szczupłą twarz, okoloną krótką brodą, z tonsurą na głowie. Ubrany jest w brązowy habit franciszkański przewiązany sznurem. Przed nim w górnej części obrazu przedstawieni są pośród obłoków Maria i Chrystus. Oboje ukazani są w półpostaci, zwróceni w trzech czwartych w prawo, z pochylonymi głowami. Po prawej przedstawiona jest Maria, lewą rękę kładzie na piersi, prawą unosi w geście błogosławieństwa. Ma twarz o młodzieńczych rysach, okoloną długimi brązowymi włosami. Ubrana jest w różową suknię, zakrytą jasnoniebieskim płaszczem, na głowie ma półprzeźroczysty, biały welon. Po lewej stronie ukazany Chrystus, który prawą ręką podaje kartę Franciszkowi. Ma twarz o wyraźnych rysach, okoloną krótką brodą oraz jasnobrązowymi włosami sięgającymi ramion. Ubrany jest w jasnoróżową tunikę i płaszcz. Obok Chrystusa ukazane jest putto obsypujące Franciszka różami. Postacie Marii i Chrystusa ukazane są na tle glorii, ujęte po prawej uskrzydlonymi główkami anielskimi na tle obłoków.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Franciszek pochodził z Asyżu, z bogatej rodziny kupieckiej. Rozdał majątek i został pustelnikiem. Z czasem przyłączyło się do niego kilku towarzyszy, z którymi rozpoczął pracę apostolską. Był założycielem nowej wspólnoty zakonnej – Braci Mniejszych i autorem jej reguły, zatwierdzonej w 1209 roku. Z jego życiem związanych było wiele cudów. Franciszek jako pierwszy w historii Kościoła otrzymał stygmaty. Pozostawił po sobie pisma, listy i utwory poetyckie. Święty Franciszek przedstawiany jest w brązowym habicie franciszkańskim z tonsurą na głowie. Scena wizji Marii i Chrystusa nie należy do znanych z ikonografii świętego przedstawień i nie ma oparcia w historii jego życia.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Silne przetarcia i zabrudzenia warstwy malarskiej.

Streszczenie

Obraz św. Franciszka z Chrystusem i Marią powstał zapewne w czwartej ćwierci XIX lub pierwszej ćwierci XX wieku. Został wtórnie wprawiony w pole zwieńczenia ołtarza bocznego. Scena wizji Marii i Chrystusa nie należy do znanych z ikonografii świętego przedstawień i nie ma oparcia w historii jego życia.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Franciszek z Chrystusem i Marią", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-franciszek-z-chrystusem-i-maria

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności