Obraz św. Franciszka z Chrystusem i Marią powstał zapewne w czwartej ćwierci XIX lub pierwszej ćwierci XX wieku. Został wtórnie wprawiony w pole zwieńczenia ołtarza bocznego.
Obraz w formie stojącego owalu z przedstawieniem św. Franciszka stojącego przed Chrystusem i Marią. W dolnej części obrazu święty ukazany jest w półpostaci, zwrócony profilem w lewo, z uniesioną głową. Lewą rękę kładzie na piersi, prawą trzyma srebrzoną kartę ze złoconym napisem „NA WIEKI / NA WIEKI / NA WIEKI”, którą przekazuje mu Chrystus. Franciszek ma szczupłą twarz, okoloną krótką brodą, z tonsurą na głowie. Ubrany jest w brązowy habit franciszkański przewiązany sznurem. Przed nim w górnej części obrazu przedstawieni są pośród obłoków Maria i Chrystus. Oboje ukazani są w półpostaci, zwróceni w trzech czwartych w prawo, z pochylonymi głowami. Po prawej przedstawiona jest Maria, lewą rękę kładzie na piersi, prawą unosi w geście błogosławieństwa. Ma twarz o młodzieńczych rysach, okoloną długimi brązowymi włosami. Ubrana jest w różową suknię, zakrytą jasnoniebieskim płaszczem, na głowie ma półprzeźroczysty, biały welon. Po lewej stronie ukazany Chrystus, który prawą ręką podaje kartę Franciszkowi. Ma twarz o wyraźnych rysach, okoloną krótką brodą oraz jasnobrązowymi włosami sięgającymi ramion. Ubrany jest w jasnoróżową tunikę i płaszcz. Obok Chrystusa ukazane jest putto obsypujące Franciszka różami. Postacie Marii i Chrystusa ukazane są na tle glorii, ujęte po prawej uskrzydlonymi główkami anielskimi na tle obłoków.
Święty Franciszek pochodził z Asyżu, z bogatej rodziny kupieckiej. Rozdał majątek i został pustelnikiem. Z czasem przyłączyło się do niego kilku towarzyszy, z którymi rozpoczął pracę apostolską. Był założycielem nowej wspólnoty zakonnej – Braci Mniejszych i autorem jej reguły, zatwierdzonej w 1209 roku. Z jego życiem związanych było wiele cudów. Franciszek jako pierwszy w historii Kościoła otrzymał stygmaty. Pozostawił po sobie pisma, listy i utwory poetyckie. Święty Franciszek przedstawiany jest w brązowym habicie franciszkańskim z tonsurą na głowie. Scena wizji Marii i Chrystusa nie należy do znanych z ikonografii świętego przedstawień i nie ma oparcia w historii jego życia.
Silne przetarcia i zabrudzenia warstwy malarskiej.
Obraz św. Franciszka z Chrystusem i Marią powstał zapewne w czwartej ćwierci XIX lub pierwszej ćwierci XX wieku. Został wtórnie wprawiony w pole zwieńczenia ołtarza bocznego. Scena wizji Marii i Chrystusa nie należy do znanych z ikonografii świętego przedstawień i nie ma oparcia w historii jego życia.
Paulina Kluz, "Św. Franciszek z Chrystusem i Marią", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-franciszek-z-chrystusem-i-maria