Św. Antoni Padewski

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Skawina
Miejscowość
Radziszów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Św. Wawrzyńca w Radziszowie
Tagi
malarstwo religijne malarstwo XIX wieku obraz św. Antoni Padewski
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny prawy, zasuwa
Identyfikator
DZIELO/06091
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1846 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Antoniego Padewskiego. Święty ukazany do kolan, frontalnie, podtrzymuje prawą ręką książkę, na której siedzi Dzieciątko Jezus, w lewej trzyma kwiat lilii. Spogląda na widza, ma ciemne oczy, prosty nos i małe usta oraz tonsurę. Ubrany jest w brązowy habit zakonny przewiązany w pasie sznurem, za który zatknięty jest różaniec. Dzieciątko siedzi ze skrzyżowanymi nogami, patrzy na widza, prawą rękę unosi do góry, w lewej trzyma glob ziemski z zatkniętym krzyżem. Ma okrągłą twarz, niewielkie, głęboko osadzone oczy, wąski nos i małe usta. Jest ubrane w białą, półprzezroczystą sukienkę. Wokół jego głowy świetlisty nimb, nad głową świętego gwiazdka. W tle niebieskie, skłębione obłoki.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Antoni został ukazany w tradycyjnym typie ikonograficznym jako młody zakonnik w habicie franciszkańskim z Dzieciątkiem Jezus, którego obecność nawiązuje do jego mistycznych przeżyć. Trzymana w ręce lilia jest symbolem czystości świętego, glob w rękach Jezusa jego władzy nad światem. Obraz nosi cechy przeciętnej jakości malarstwa XIX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz z przedstawieniem św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem został namalowany w 1846 roku przez Wawrzyńca Klimasa z Radziszowa. Nosi cechy przeciętnej jakości malarstwa XIX wieku.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Niechaj Małgorzata, Niechaj Józef, "Radziszów. Z dziejów wsi i jej mieszkańców ", Radziszów 2015

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Św. Antoni Padewski", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-antoni-padewski-16

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności