Sukienka na obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem

Parafia Św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej
ołtarz główny
XIX wiek (po 1832 roku)
blacha; kucie, repusowanie, cyzelowanie, srebrzenie, złocenie
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Sukienka sprawiona w XIX wieku, po kradzieży starszej barokowej, srebrnej.

Metalowa sukienka na obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w ołtarzu głównym, w kształcie obrysu sylwetek Marii i Dzieciątka, z otworami na twarze, dłonie i stopy Jezusa, zdobiona dekoracją roślinną i sześcioramienną złotą gwiazdą umieszczoną na prawym ramieniu Marii. W prawym dolnym narożu fragment sukienki o odmiennej dekoracji (być może pozostałość ze starszej sukienki). Korony w typie zamkniętym, zwieńczone krzyżykami, złocone, kameryzowane. Wokół głowy Matki Boskiej wieniec z gwiazd, w ręku złocone berło. Tło z nowego czerwonego aksamitu.

Sukienka jest przykładem wielowiekowej tradycji ozdabiania czczonych wizerunków metalowymi lub drewnianymi sukienkami, koronami i klejnotami.

Dobry.

Sukienka na obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem została wykonana z blachy trybowanej, srebrzonej i złoconej, ma kształt obrysu postaci, z wyciętymi otworami na głowy, dłonie oraz stopy Jezusa. Komplet z sukienką tworzą korony zamknięte, złocone i kameryzowane. Sukienka została sprawiona w XIX wieku po kradzieży w 1832 roku starszej, srebrnej.

Łepkowski Józef, "Przegląd zabytków przeszłości z okolic Krakowa", Kraków 1863 , s. 41-41
Małkiewiczówna Helena, "Modlnica" , [w:] "Hodegetrie krakowskie 1400-1450" , Kraków 2015

Andrzej Włodarek, "Sukienka na obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sukienka-na-obraz-matki-boskiej-z-dzieciatkiem-1