Portret papieża Innocentego X

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Tagi
malarstwo portretowe portret
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/20405
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX/XX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 76 cm
wysokość – 87 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 64,5 cm
Szerokość bez ramy – 53,5 cm
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz pochodzi ze zbiorów kardynała Jana Puzyny.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta ujętego złoconą, profilowaną ramą. W centrum kompozycji, na jednolitym czerwono-brązowym tle ukazany papież Innocenty X przedstawiony w popiersiu, zwrócony w trzech czwartych w lewo. Postać ukazana jako starszy mężczyzna o przenikliwym spojrzeniu z krótką, siwiejącą brodą oraz niewielkim wąsem. Na głowie wysokie, czerwone nakrycie głowy – tzw. camauro. Ramiona okryte czerwonym mucetem wykonanym z połyskującej tkaniny, spod którego widoczny jest biały kołnierz. Na odwrociu obrazu kartka z drukowanym napisem„Ze zbiorów księdza Jana kniazia z Kozielska Puzyny księcia-biskupa krakowskiego numer 94” oraz odręcznie „Innocenty X / Don Diego Velázquez”.

Zarys problematyki artystycznej

Omawiany obraz jest nieco zmodyfikowaną kopią portretu papieża Innocentego X namalowanego przez Diega Velázqueza w 1650 roku. Dzieło to znajduje się w zbiorach Gallerii Doria Pamphilj w Rzymie. Velázquez przedstawił papieża zasiadającego na tronie, w tzw. długim popiersiu. Obraz w zbiorach pałacu biskupiego przedstawia jedynie twarz oraz fragment ramion portretowanej postaci.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz pochodzi ze zbiorów kardynała Jana Puzyny i jest nieco zmodyfikowaną kopią portretu papieża Innocentego X namalowanego przez Diega Velázqueza w 1650 roku. Velázquez przedstawił papieża zasiadającego na tronie, w tzw. długim popiersiu. Obraz w zbiorach pałacu biskupiego przedstawia jedynie twarz oraz fragment ramion portretowanej postaci.

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Portret papieża Innocentego X ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-papieza-innocentego-x

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności