Portret powstał po 1635 roku
Obraz w kształcie stojącego owalu, w drewnianej, profilowanej, złoconej ramie zdobionej motywem rocaille’ów. Mężczyzna ukazany do pasa, niemal frontalnie, ubrany w togę, z białymi befkami i białą, owalną załogą (pelerynką), z księgą w prawej i palmą męczeńską w lewej dłoni. Twarz starszego mężczyzny, o szerokim nosie, z szeroko otwartymi oczami, wysokim czołem i krótką brodą. W lewym górnym rogu napis „M(agister) MARTINUS / a Przesionsko S(anctae) Th(eologiae) D(octo)r / Coll(egii) Maj(oris) ob zelu(m) Sa(nc)tae / Fidei apud Turcas Mar/tyr. A(nno) D(omini) 1635.”
Poległy w 1635 roku na wojnie z Turkami Marcin z Przesiońska został ukazany w tradycyjnej konwencji, w stroju profesorskim, ale z palmą męczeństwa – symbolem śmierci za wiarę, o czym informuje napis. Nieznany autor dzieła operował raczej przeciętnymi środkami formalnymi.
Dobry, całość lekko zabrudzona.
Portret przedstawia Marcina z Przesiońska, poległego w 1635 roku na wojnie z Turkami. Został on ukazany w tradycyjnej konwencji, w stroju profesorskim, ale z palmą męczeństwa – symbolem śmierci za wiarę.
Józef Skrabski, "Portret Marcina z Przesiońska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-marcina-z-przesionska