Portret Marcina z Przesiońska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
malarstwo barokowe
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/20535
Kategoria
obraz
Czas powstania
po 1635 roku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 72 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Portret powstał po 1635 roku

Opis

Obraz w kształcie stojącego owalu, w drewnianej, profilowanej, złoconej ramie zdobionej motywem rocaille’ów. Mężczyzna ukazany do pasa, niemal frontalnie, ubrany w togę, z białymi befkami i białą, owalną załogą (pelerynką), z księgą w prawej i palmą męczeńską w lewej dłoni. Twarz starszego mężczyzny, o szerokim nosie, z szeroko otwartymi oczami, wysokim czołem i krótką brodą. W lewym górnym rogu napis „M(agister) MARTINUS / a Przesionsko S(anctae) Th(eologiae) D(octo)r / Coll(egii) Maj(oris) ob zelu(m) Sa(nc)tae / Fidei apud Turcas Mar/tyr. A(nno) D(omini) 1635.”

Zarys problematyki artystycznej

Poległy w 1635 roku na wojnie z Turkami Marcin z Przesiońska został ukazany w tradycyjnej konwencji, w stroju profesorskim, ale z palmą męczeństwa – symbolem śmierci za wiarę, o czym informuje napis. Nieznany autor dzieła operował raczej przeciętnymi środkami formalnymi.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, całość lekko zabrudzona.

Streszczenie

Portret przedstawia Marcina z Przesiońska, poległego w 1635 roku na wojnie z Turkami. Został on ukazany w tradycyjnej konwencji, w stroju profesorskim, ale z palmą męczeństwa – symbolem śmierci za wiarę.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 4: Miasto Kraków, cz. 2: Kościoły i klasztory śródmieścia, z. 1", Warszawa 1971

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Portret Marcina z Przesiońska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-marcina-z-przesionska

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności