Obraz powstał w XIX wieku i pochodzi z poprzedniego, drewnianego kościoła w Niegowici, który w 1973 roku przeniesiono do Mętkowa.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem Nauczania Marii. W centrum kompozycji św. Anna ukazana w pozycji siedzącej na tronie, otaczająca lewym ramieniem stojącą obok Marię i ucząca ją z leżącej na kolanach księgi. Święta Anna o twarzy okrągłej, z długim i wąskim nosem, małymi oczami ze wzrokiem skierowanym na córkę. Ubrana jest w długą i niebieską suknię, biały welon na głowie, czerwony płaszcz, a na stopach sandały. Maria zwrócona jest delikatnie w prawo, pochylona nad księgą, którą podtrzymuje lewą ręką, a prawą wiedzie po wersach tekstu. Twarz o dziecięcych rysach, okrągła z zarumienionymi policzkami, włosy upięte do tyłu i podwiązane różową wstążką. Maria ubrana jest w białą koszulę i długą, różową suknię z dekoltem, na stopach ma białe buty. Wokół głowy św. Anny duży, złocony i kolisty nimb, a wokół głowy Marii nimb z 12 gwiazd. Całość ukazana we wnętrzu architektonicznym. W prawym dolnym rogu obrazu kosz z owocami i kwiatami, a w górnych narożach dwie pary uskrzydlonych główek anielskich na tle obłoków, z prawej strony snop światła padający na św. Annę. W oddali widoczny jest pejzaż z pochmurnym niebem i drzewami. Rama drewniana, profilowana i złocona.
Zaprezentowany na obrazie w Niegowici temat stanowi ilustrację z dzieciństwa Matki Boskiej. Obraz powstał w XIX wieku. Niestety nie jest znany autor dzieła, warto jednak zwrócić uwagę, że posłużył się tym samym schematem kompozycyjnym, który wykorzystał Szymon Czechowicz na obrazie w kościele w Opolu Lubelskim (XVIII w.). Pierwotnie obraz znajdował się w ołtarzu w poprzednim kościele w Niegowici, o czym świadczy półkoliste wykończenie dzieła u góry. W żadnym z apokryfów nie wspomniano o tym, że św. Anna uczyła córkę pisać lub czytać. Jednak już w okresie wczesnego chrześcijaństwa w cyklach ukazujących życie Marii pojawiły się pierwsze tego typu przedstawienia. Rozwój tematu związany był z poszerzającym się kultem św. Anny. Prowincjonalny warsztat dzieła uwidaczniają drobne błędy w oddaniu proporcji anatomicznych.
Pociemnienie warstwy malarskiej, zabrudzenia powierzchni.
Obraz „Nauczanie Marii” powstał w XIX wieku. Pierwotnie znajdował się w ołtarzu w poprzednim kościele w Niegowici. Niestety nie jest znany autor dzieła, warto jednak zwrócić uwagę, że posłużył się tym samym schematem kompozycyjnym, który wykorzystał Szymon Czechowicz na obrazie w kościele w Opolu Lubelskim (XVIII w.).
Maria Działo, "Nauczanie Marii", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nauczanie-marii-2