Matka Boska z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Budzów
Miejscowość
Bieńkówka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sułkowice
Parafia
Parafia Przenajświętszej Trójcy
Tagi
malarstwo XIX wieku malarstwo XX wieku Matka Boska z Dzieciątkiem
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/13759
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX/XX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 60 cm
wysokość – 76 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 66 cm
Szerokość bez ramy – 50 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W centrum kompozycji ukazana Matka Boska w półpostaci, frontalnie z głową delikatnie przechyloną w lewo. Na lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus. Maria ma owalną twarz o delikatnych rysach z długim nosem, okoloną brązowymi włosami, schowanymi pod welonem. Ubrana jest w białą szatę spodnią z długimi i wąskimi rękawami oraz czerwoną suknię z długimi i szerokimi rękawami, obszytą przy dekolcie złotą bordiurą. Ponadto na głowie ma biały welon i niebieski płaszcz otulający całą postać. Dzieciątko siedzi, zwrócone trzy czwarte w prawo z szeroko rozłożonymi na boki rękami. Twarz o dziecięcych rysach, włosy jasne i kędzierzawe. Jest ubrane w białą długą sukienkę; stopy bose. Postacie zostały ukazane na tle jasnobłękitnego nieba i obłoków skumulowanych w dolnej partii obrazu. Kolorystyka obrazu stonowana, jasna.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem powstał na przełomie XIX i XX wieku. Niestety nie jest znany autor dzieła. Obraz przedstawia Dzieciątko Jezus w nowatorski i swobodny sposób: nie jako władcę, który dzierży insygnia królewskie lub błogosławi, lecz jako miłosiernego Zbawiciela, który otwartym gestem szeroko rozłożonych rąk chce przyciągnąć do siebie każdego grzesznika. Scena pozbawiona jest ponadto hieratyzmu, okazałych strojów, a także rozbudowanego sztafażu przez co zwraca uwagę wyłącznie na ukazane w niej postacie.

Streszczenie

Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem powstał na przełomie XIX i XX wieku. Niestety nie jest znany autor dzieła. Obraz przedstawia Dzieciątko Jezus w nowatorski i swobodny sposób: nie jako władcę, który dzierży insygnia królewskie lub błogosławi, lecz jako miłosiernego Zbawiciela, który otwartym gestem szeroko rozłożonych rąk chce przyciągnąć do siebie każdego grzesznika.

Jak cytować?

Maria Działo, "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-79

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności