Matka Boska z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Zator
Miejscowość
Zator
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Zator
Parafia
Św. Wojciecha i św. Jerzego
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny w nawie południowej
Identyfikator
DZIELO/23635
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
początek (?) i połowa XVI wieku
Technika i materiał
drewno; tempera na desce, srebrzenie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 73 cm
wysokość – 113 cm
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz sprawiony do kościoła w Zatorze.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii Krakowskiej. Maria przedstawiona w półpostaci, z głową przechyloną na lewo. Lewą ręką obejmuje Dzieciątko, dłonią prawej ręki wskazuje na Syna. Twarz owalna o jasnej karnacji z policzkami podkreślonymi różem, o regularnych łukach brwiowych, długim wąskim nosie, drobnych czerwonych ustach. Dłonie wysmukłe o długich palcach. Ubrana ciemnoniebieską suknię z wąskimi rękawami, ozdobioną pod szyją i końcach rękawów złotą bordiurą. Cała postać okryta maforionum w takim samym kolorze co suknia, z czerwoną podszewką, ozdobionym złotą bordiurą i spiętym na piersiach owalną kameryzowaną broszą. Spod maforionu widoczna biała chusta na głowie. Dzieciątko, ujęte w trzech czwartych, zwrócone w prawo, w kierunku Matki, Siedzi na jej lewym przedramieniu, z głową pochyloną do przodu. Głowa kulista, z jasnymi kędzierzawymi włosami ułożonymi w loki i wydatną małżowiną lewego ucha; twarz o jasnej karnacji z zaróżowionymi policzkami. Prawą dłonią błogosławi, lewą podtrzymuje kodeks w czerwonej oprawie oparty na lewym kolanie. Ubrane w długą i szeroką granatową sukienkę, ozdobioną drobnym wzorem patronowym malowanym złotem w proszku. Spod sukienki widać bose stopy. Wokół głów nimby promieniste. Tło (wtórne) złocone na bolusie, zdobione motywami roślinnymi.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz należy do bardzo licznej grupy czczonych w Małopolsce przedstawień Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii Krakowskiej. Powstał w dwóch etapach: początek XVI wieku - podobrazie, zaprawa, srebrzone tło; połowa XVI wieku – warstwa malarska.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry; obraz konserwowany w 2008 roku (Małgorzata Schuster-Gawłowska, ASP Kraków).

Streszczenie

Obraz malowany temperą na desce z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii Krakowskiej. Dzieło nieokreślonego malarza małopolskiego zapewne z początku XVI wieku (pierwotne srebrzone tło) i połowy XVI wieku (warstwa malarska).

Bibliografia

"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-67

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności