Matka Boska Różańcowa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Gdów
Miejscowość
Niegowić
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Kościół
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Bartolomé Esteban Murillo Matka Boska Różańcowa
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/12294
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX/XX wiek (?)
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Obraz powstał prawdopodobnie na przełomie XIX i XX wieku.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem Matki Boskiej Różańcowej. W centrum ukazana Matka Boska w pozycji siedzącej, trzymająca na lewym kolanie Dzieciątko Jezus. Twarz owalna z drobnymi ustami i dużymi, brązowymi oczami okolona ciemnymi włosami z przedziałkiem pośrodku, opadającymi na plecy. Ubrana jest w różową suknię z długimi rękawami, obficie fałdowany, granatowy płaszcz oraz biały welon na głowie, spływający na dekolt. Dzieciątko ukazane w pozycji siedzącej, zwrócone trzy czwarte w prawo z główką skierowaną na wprost, z dużym różańcem w dłoniach. Twarz o rysach dziecięcych z dużymi oczami, okolona średniej długości włosami. Wokół bioder ma założoną białą pieluszkę. W dolnej części kompozycji dwa wyłaniające się z chmur uskrzydlone aniołki. Jeden sięga wysoko rączką do krzyżyka od różańca. W dolnej części obrazu tło pochmurne, w górnej w różnych odcieniach ugru, złota i żółci. Rama drewniana, profilowana, fakturowana i złocona, na brzegach i pośrodku krawędzi dekorowana stylizowaną dekoracją roślinną.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz Matki Boskiej Różańcowej to przedstawienie związane z szeroko rozpowszechnioną modlitwą różańcową. Modlitwę tę spopularyzował dominikanin Alanus de Rupe i łączył jej powstanie z osobą św. Dominika. Pierwsze bractwo różańcowe zostało założone w 1475 roku przez Jakuba Sprengera, przeora klasztoru Dominikanów w Kolonii. Wtedy też zaistniała potrzeba przedstawienia Matki Boskiej Różańcowej na obrazach. W drugiej połowie XV wieku dzieła te nawiązywały do znanych już wizerunków Matki Boskiej: Matki Boskiej Opiekuńczej, Immaculaty czy Marii w ogrodzie różanym. W Polsce wizerunki różańcowe pojawiły się w pierwszej połowie XVI wieku i dzielą się na kilka typów: Matka Boska Różańcowa w typie Niewiasty Apokaliptycznej, Matka Boska Orędowniczka wiernych, przedstawienia wzorowane na wizerunkach Matki Boskiej Śnieżnej oraz Matka Boska przekazująca różaniec świętym dominikańskim. Omawiany obraz kompozycyjnie nawiązuje do obrazu „La Virgen del Rosario”, który namalował Bartolomé Esteban Murillo w latach 1670-1680. Niestety nie jest znany autor niegowickiego dzieła.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz Matki Boskiej Różańcowej to przedstawienie związane z szeroko rozpowszechnioną modlitwą różańcową. Modlitwę tę spopularyzował dominikanin Alanus de Rupe i łączył jej powstanie z osobą św. Dominika. Omawiany obraz kompozycyjnie nawiązuje do obrazu „La Virgen del Rosario”, który namalował Bartolomé Esteban Murillo w latach 1670-1680. Niestety nie jest znany autor niegowickiego dzieła, które prawdopodobnie powstało na przełomie XIX i XX wieku.

Bibliografia

Moisan-Jablonski Christine, "Matka Boska Różańcowa" , [w:] "Maryja. Orędowniczka wiernych" , Warszawa 1987 , s. 44-94

Jak cytować?

Maria Działo, "Matka Boska Różańcowa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-rozancowa-7

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności