Matka Boska Bolesna

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Wieliczka
Miejscowość
Wieliczka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wieliczka
Parafia
Św. Klemensa
Tagi
malarstwo XIX wieku Matka Boska Bolesna
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/08987
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
lata sześćdziesiąte XIX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 70 cm
wysokość – 120 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz od 1862 roku znajdował się w ołtarzu Matki Boskiej Bolesnej, a po jego przeniesieniu z kaplicy Morsztynów ustawiono go na mensie ołtarza Jezusa Ukrzyżowanego. Był konserwowany w 1942 roku przez Władysława Frydrycha.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta w profilowanej, złoconej ramie. Na nim Matka Boska Bolesna, w ujęciu do bioder, zwrócona w trzech czwartych w lewo. Głowę ma pochyloną na prawe ramię, twarz owalną, brwi ściągnięte, oczy otwarte, podkrążone, nos wąski, usta zamknięte. Twarz wyraża ból i smutek, z oczu płyną łzy. Dłonie ma splecione na wysokości bioder, lekko opuszczone. Jest ubrana w złoty welon, czerwoną suknię i granatowy maforion, drapowane w miękkie fałdy. Wokół postaci Marii delikatny, świetlisty nimb. Tło jednolite, ciemnobrunatne. W prawym, górnym rogu obrazu napis „Renovavit 1942 Frydrych Ladislaus”.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Obraz był konserwowany w 1942 roku przez Władysława Frydrycha.

Streszczenie

Obraz ukazujący Matkę Boską Bolesną został namalowany w latach sześćdziesiątych XIX wieku, a w 1942 roku był poddany renowacji, której dokonał Władysław Frydrych.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Matka Boska Bolesna", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-bolesna-6

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności