Obraz został wykonany zapewne w Londynie w XIX wieku, według renesansowego dzieła włoskiego malarza Giovanniego Belliniego.
Obraz w kształcie leżącego prostokąta z przedstawieniem adoracji Dzieciątka. W centrum siedząca postać Marii zwrócona trzy czwarte w lewo, delikatnie pochylona z rękami złożonymi w geście modlitwy. Na jej kolanach leży śpiące Dzieciątko. Maria o delikatnych rysach: owalnej twarzy, długim nosie, drobnych ustach i przymkniętych oczach. Na głowie ma biały welon przykrywający jej włosy. Ubrana jest w różową suknię oraz silnie udrapowany niebieski płaszcz. Dzieciątko nagie o pełnej twarzy, małym nosie i ustach oraz zamkniętych oczach. W tle pejzaż wiejski z rolnikiem odpoczywającym przy wypasie bydła. Dalej, po prawej stronie obrazu miasto, otoczone wysokim murem z basztami, położone na wzgórzu. Tło utrzymane w brunatnej tonacji. Niebo jasnobłękitne z białymi, strzępiastymi chmurami. Rama złocona, profilowana, dekorowana dwoma pasami kimationu. Na płótnie znak seryjnego wyrobu płótna, w którym mieści się znak firmy WINSOR & NEWTON’S z Londynu.
Adoracja Dzieciątka przez Najświętszą Marię Pannę to temat ikonograficzny, który ilustruje słowa mistyczki kościoła katolickiego, św. Brygidy Szwedzkiej: „Kiedy więc Dziewica poczuła, że już porodziła, skłoniwszy głowę i złożywszy ręce z wielkim namaszczeniem i uszanowaniem uczciła Dziecię i powiedziała Mu: «Bądź uwielbiony, Boże mój, Panie mój i Synu mój!». Wówczas Dziecię, płacząc, drżąc z powodu zimna i szorstkości płyty kamiennej, na której leżało, poruszyło się nieco i wyciągnęło rączęta, by znaleźć ciepło i uścisk Matki. Matka wzięła Je w ramiona, przycisnęła do siebie i zaczęła Je ogrzewać pocałunkami i własnym ciałem z wielką radością i macierzyńską czułością”. Temat ten podejmowali Stefan Lochner na obrazie z 1445 roku, Hugo van der Goes na tryptyku Portinariego z 1470 roku czy Albrecht Dürer w dziele „Narodzenie” z 1504 roku, a także szereg innych późniejszych malarzy.
Zabrudzenia, liczne podłużne i poprzeczne spękania warstwy malarskiej.
Obraz „Matka Boska adorująca Dzieciątko” został wykonany zapewne w Londynie w XIX wieku, według renesansowego dzieła włoskiego malarza Giovanniego Belliniego.
Maria Działo, "Matka Boska adorująca Dzieciątko", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-adorujaca-dzieciatko