Obraz w kształcie owalu z przedstawieniem Jakuba, patriarchy biblijnego, ukazanego w półpostaci z głową zwróconą w lewą stronę, podpartą na prawej ręce. Twarz pociągła z długim nosem, okolona krótkimi włosami i ciemnym zarostem. Oczy przymknięte, usta niewielkie, rozchylone. Ubrany jest w turkusową suknię oraz jasnofioletowy płaszcz, przewieszony przez prawe ramię. W tle drabina oraz niebo z obłokami. Rama drewniana, fornirowana, politurowana.
Obraz przedstawia Jakuba, patriarchę biblijnego, syna Izaaka i Rebeki, brata Ezawa, którego dzieje zapisano w Księdze Rodzaju. Jedna z najbardziej znanych historii z życia Jakuba to opis jego walki z aniołem: „Odtąd nie będziesz nazywał się Jakub, ale Izrael, bo walczyłeś z Bogiem i z ludźmi i zwyciężyłeś” (Rdz 32, 29). Drabina widoczna w tle obrazu jest obok anioła jego podstawowym atrybutem i nawiązuje do snu, w którym Jakub widział aniołów wstępujących i zstępujących z nieba, a u góry Boga, który mu błogosławił. Jakub jest prefiguracją Chrystusa, bo opuścił swój kraj, podobnie jak Chrystus niebo. Obraz należy do cyklu wizerunków rodziny Najświętszej Marii Panny umieszczonego w nawie głównej w kościele w Brodach. Pozostałe obrazy przedstawiają św. Joachima, św. Annę, św. Elżbietę, św. Józefa – oblubieńca Marii, a także kilka postaci ze Starego Testamentu: oprócz Jakuba, króla Dawida (jest prefiguracją Chrystusa, bo zwyciężył Goliata, co zwiastowało tryumf Syna Bożego nad szatanem) i Abrahama (jego ofiara jest zapowiedzią ofiary krzyżowej). Część z obrazów została wymieniona na nowe, ale prawdopodobnie powielają one pierwotne tematy przedstawień.
Obraz z XX wieku, przedstawiający Jakuba, patriarchę biblijnego, syna Izaaka i Rebeki należy do cyklu wizerunków rodziny Najświętszej Marii Panny oraz kilku postaci ze Starego Testamentu, będących prefiguracją Chrystusa, tj. Jakuba, Dawida i Abrahama. Obrazy znajdują się w nawie głównej kościoła w Brodach.
Maria Działo, "Jakub patriarcha", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/jakub-patriarcha