Epitafium rodziców Reginy z Biczów Dzielawskiej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Myślenice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Identyfikator
DZIELO/22081
Kategoria
epitafium
Ilość
1
Czas powstania
po 1828 roku
Fundator
Regina z Biczów Dzielawska
Technika i materiał
wapień dębnicki; kucie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Domena Publiczna

Opis

Epitafium w formie kamiennej tablicy w kształcie leżącego prostokąta. W ujętym prostym, złoconym obramowaniem wciętym w narożach z motywami rozetek polu ryty napis „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / Oyca i Matkę lubą pogrążył los w grobie / A mnie tęskną wieczystey przekazał żałobie / Wznoszę Mauzola oznak nim się złączę z wami, / Bym go co ranek memi oblewała łzami. / Regina z Biczów Dzielawska prosi o pobożne / westchnienie. / Dnia 9go Września 1828go Roku.”

Zarys problematyki artystycznej

Jedno z epitafiów w kościele parafialnym w Myślenicach, wykonane około 1828 roku, upamiętnia rodziców Reginy z Biczów Dzielawskiej.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Jedno z epitafiów w kościele parafialnym w Myślenicach, wykonane około 1828 roku, upamiętnia rodziców Reginy z Biczów Dzielawskiej.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Epitafium rodziców Reginy z Biczów Dzielawskiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2021, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-rodzicow-reginy-z-biczow-dzielawskiej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności