Sprawiony do starszego, stojącego w tym samym miejscu kościoła.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta. W centrum kompozycji święci Kryspin i Kryspinian ukazani en pied, lekko zwróceni ku środkowi. Święty po lewej stronie obrazu ubrany w zielone spodnie, zbroję rzymską oraz czerwony płaszcz spięty na prawym ramieniu złotą klamrą, buty z wysoką cholewą, w dłoniach dzierży miecz zwrócony ostrzem do ziemi oraz palmę męczeństwa. Święty po prawej stronie ubrany w jasnobrązowe spodnie, zbroję rzymską oraz żółty płaszcz przerzucony przez prawe ramię, w lewej dłoni miecz, w prawej palma męczeństwa. Obok stóp świętych hełmy. Twarze szerokie, z długimi i wąskimi nosami, wzrok skierowany ku górze, włosy krótkie i ciemnobrązowe. Wokół głów złote, koliste nimby. Nad głowami świętych unoszące się dwa anioły. Anioł po lewej stronie lewą ręką trzymający nad głowami świętych wieniec z liści wawrzynu. Ubrany w białą zwiewną szatę spodnią i nałożoną na nią jasnobrązową wierzchnią, odsłaniającą prawe ramię. Obok niego mniejszy aniołek z głową zwrócony w stronę świętych. W tle ciemnoszare chmury. Kolorystyka ciemna, przytłumiona. Rama złocona, profilowana.
Obraz o kompozycji wzorowanej na grafice lub starszym obrazie.
Dobry.
Obraz malowany olejno na płótnie, w kształcie stojącego prostokąta, zawieszony na ścianie południowej nawy. Przedstawienie świętych Kryspina i Kryspiniana w całej postaci, na tle chmur. Dzieło nieokreślonego malarza małopolskiego z przełomu XVIII i XIX wieku.
Andrzej Włodarek, "Święci Kryspin i Kryspinian", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/swieci-kryspin-i-kryspinian