Św. Tekla

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Myślenice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza przy południowej ścianie kaplicy południowej
Identyfikator
DZIELO/22157
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Obraz w kształcie trapezu o wklęsłych ramionach, podstawie i narożach, nakrytego łukiem wklęsło-wypukłym, ujęty profilowaną, złoconą ramą przedstawia św. Teklę ukazaną w półpostaci, w trzech czwartych zwróconą w prawo. Uniesioną nieznacznie do góry głowę charkteryzuje owalna twarz o pełnych, subtelnych rysach młodej kobiety. Długie, brązowe, falowane włosy opadają na ramiona. Święta ubrana jest w białą spodnią suknię i niebieską wierzchnią z gorsetem. Wokół dekoltu zawiązana biała chusta, z ramion zsuwa się czerwony płaszcz. W złożonych na piersiach dłoniach trzyma krucyfiks. W lewym, dolnym rogu kompozycji jest brązowa sylwetka lwa, a w prawym dolnym wiązki płomieni. Wokół płaszcza świętej wiją się trzy czarne węże. Święta Tekla ukazana jest na tle szarych obłoków, spomiędzy których w lewym górnym rogu obrazu wynurza się para uskrzydlonych główek anielskich.
Kolorystyka w ciemnej, niezbyt nasyconej tonacji.

Zarys problematyki artystycznej

Tekla to święta Kościoła starożytnego, żyła bowiem w I wieku i była uczennicą św. Pawła, od którego przyjęła chrzest. Miała pochodzić z Ikonium, gdzie spotkała apostoła w trakcie jego pierwszej podróży do Azji Mniejszej. Po zerwaniu zaręczyn z poganinem została skazana na śmierć przez spalenie, jednak płomienie zostały zagaszone przez deszcz. Z podobnego powodu powtórnie próbowano ją zgładzić w Antiochii, jednak wygłodniała lwica nie zrobiła jej krzywdy. Po tych wydarzeniach św. Tekla wybrała pustelniczy tryb życia i do śmierci przebywała w Seleucji. Tam zmarła w wieku około 80 lat. Ikonografia św. Tekli przede wszystkim nawiązuje do nieskutecznych prób jej zgładzenia. Jest uważana za obrończynię przed dzikimi zwierzętami, stąd pojawiające się w jej przedstawieniach węże.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry.

Streszczenie

W zwieńczeniu ołtarza Matki Boskiej Myślenickiej znajduje się wizerunek św. Tekli, uczennicy św. Pawła. Przedstawienie powstało najprawdopodobniej w XVIII wieku.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Tekla", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-tekla-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności