Św. Mikołaj

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Myślenice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/22178
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1830 rok
Fundator
Józef Kalinowski
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Myślenice
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz namalował w 1830 roku Sebastian Stolarski, myślenicki malarz. Fundatorem był mieszczanin Józef Kalinowski.

Opis

Obraz w kształcie stojącego owalu ujęty profilowaną, złoconą ramą o krawędzi zdobionej liśćmi akantu. Malowidło przedstawia reprezentacyjny, całopostaciowy wizerunek św. Mikołaja stojącego w lekkim kontrapoście i zwróconego na wprost. Skierowaną w trzech czwartych w prawo głowę charakteryzują rysy mężczyzny w podeszłym wieku, z długim, siwym zarostem. Święty Mikołaj jest ubrany w strój pontyfikalny składający się z ciemnoniebieskiej sutanny, rokiety, ciemnoniebieskiego mantoletu oraz białej kapy z czerwonym podszyciem, zdobionej złotym haftem. Na głowie ma białą infułę, na dłoniach niebieskie rękawiczki. Święty prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa, w lewej, podtrzymując pastorał, ma zamkniętą księgę z leżącymi na niej trzema złotymi kulami. Postać ukazana jest na tle pejzażu z obniżoną linią horyzontu, po prawej stronie widoczne jest duże drzewo. Niebo pokrywają ciemne chmury, w lewej górnej części kompozycji widoczna jest wiązka promieni.

Zarys problematyki artystycznej

Żyjący na przełomie III i IV wieku św. Mikołaj, biskup Miry, pochodził z zamożnej rodziny. Odziedziczonym po śmierci rodziców majątkiem dzielił się z biednymi i potrzebującymi. Trzymane przez świętego złote kule, jeden z jego głównych atrybutów, odnoszą się do spisanej w połowie IX wieku legendy o trzech córkach zubożałego sąsiada, którym ułatwił zamążpójście, podrzucając im skrycie pieniądze, które miały stanowić ich posag.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz w zwieńczeniu ołtarza głównego w kościele parafialnym w Myślenicach powstał w 1830 roku w pracowni myślenickiego malarza, Sebastiana Stolarskiego.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Mikołaj", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-mikolaj-22

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności