Św. Marcin z żebrakiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Myślenice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza bocznego
Identyfikator
DZIELO/22163
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVII wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Obraz w kształcie stojącego owalu ujętego bogatą, złoconą ramą w formie akantowego kartusza, przedstawia św. Marcina ukazanego na siwym koniu i zwróconego w trzech czwartych w lewo. Święty ubrany jest w zbroję, na głowie ma hełm z jasnoróżowym pióropuszem, na plecach obszerną, czerwoną opończę. Pochylając się, odcina trzymanym w prawej ręce mieczem połę płaszcza podtrzymywaną lewą ręką. W prawej, dolnej partii obrazu widoczna jest częściowo sylwetka żebraka ukazanego jako mężczyzna w podeszłym wieku, o siwym zaroście i długich włosach. Ubrany jest w postrzępione łachmany. Przyklękając, spogląda do góry, w stronę św. Marcina. Prawą rękę unosi, kikut lewej wspiera na drewnianej kuli. Tło stanowi pejzaż o obniżonej linii horyzontu z zaróżowionym niebem, po prawej stronie widoczny jest fragment wysokiego muru.
Kolorystyka intensywna.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Marcin, biskup Tours, urodził się około 316 roku w Panoni, na terenie dzisiejszych Węgier, jako poganin i syn rzymskiego trybuna wojskowego. W wieku 15 lat wstąpił do armii cesarza Konstancjusza II. W trakcie kilkuletniej służby miało miejsce wydarzenie, które go odmieniło duchowo i które stało się także głównym wątkiem ikonografii świętego. U bram Amiens spotkał żebraka, którego obdarował połową swej opończy. W nocy ukazał mu się ubrany w ten płaszcz Chrystus przemawiający do aniołów: „To Marcin okrył mnie swoim płaszczem”. Po tych wydarzeniach Marcin zrezygnował ze służby wojskowej i przyjął chrześcijaństwo. Po pewnym czasie został uczniem św. Hilarego, biskupa Poitiers, w 361 roku założył pierwszy klasztor w Galii, a 10 lat później został wybrany biskupem Tours. Mimo piastowanego urzędu nadal prowadził ascetyczne życie mnicha i zaangażował się w misyjne dzieło chrystianizacji galijskiej prowincji. Zmarł 8 listopada 397, jego relikwie złożono w katedrze w Tours. Jest patronem m.in. Francji, dzieci, podróżników, więźniów, żebraków, żołnierzy. Bywa przedstawiany zarówno jako żołnierz, jak i w stroju biskupa obdarowującego żebraka, a jego atrybutami są m.in. dzban, gęś czy koń.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz w zwieńczeniu jedengo z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Myślenicach przedstawia św. Marcina z Tours. Niewielkich rozmiarów malowidło powstało najprawdopodobniej w drugiej połowie XVII wieku.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Marcin z żebrakiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-marcin-z-zebrakiem

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności