Obraz w kształcie stojącego owalu ujętego bogatą, złoconą ramą w formie akantowego kartusza, przedstawia św. Marcina ukazanego na siwym koniu i zwróconego w trzech czwartych w lewo. Święty ubrany jest w zbroję, na głowie ma hełm z jasnoróżowym pióropuszem, na plecach obszerną, czerwoną opończę. Pochylając się, odcina trzymanym w prawej ręce mieczem połę płaszcza podtrzymywaną lewą ręką. W prawej, dolnej partii obrazu widoczna jest częściowo sylwetka żebraka ukazanego jako mężczyzna w podeszłym wieku, o siwym zaroście i długich włosach. Ubrany jest w postrzępione łachmany. Przyklękając, spogląda do góry, w stronę św. Marcina. Prawą rękę unosi, kikut lewej wspiera na drewnianej kuli. Tło stanowi pejzaż o obniżonej linii horyzontu z zaróżowionym niebem, po prawej stronie widoczny jest fragment wysokiego muru.
Kolorystyka intensywna.
Święty Marcin, biskup Tours, urodził się około 316 roku w Panoni, na terenie dzisiejszych Węgier, jako poganin i syn rzymskiego trybuna wojskowego. W wieku 15 lat wstąpił do armii cesarza Konstancjusza II. W trakcie kilkuletniej służby miało miejsce wydarzenie, które go odmieniło duchowo i które stało się także głównym wątkiem ikonografii świętego. U bram Amiens spotkał żebraka, którego obdarował połową swej opończy. W nocy ukazał mu się ubrany w ten płaszcz Chrystus przemawiający do aniołów: „To Marcin okrył mnie swoim płaszczem”. Po tych wydarzeniach Marcin zrezygnował ze służby wojskowej i przyjął chrześcijaństwo. Po pewnym czasie został uczniem św. Hilarego, biskupa Poitiers, w 361 roku założył pierwszy klasztor w Galii, a 10 lat później został wybrany biskupem Tours. Mimo piastowanego urzędu nadal prowadził ascetyczne życie mnicha i zaangażował się w misyjne dzieło chrystianizacji galijskiej prowincji. Zmarł 8 listopada 397, jego relikwie złożono w katedrze w Tours. Jest patronem m.in. Francji, dzieci, podróżników, więźniów, żebraków, żołnierzy. Bywa przedstawiany zarówno jako żołnierz, jak i w stroju biskupa obdarowującego żebraka, a jego atrybutami są m.in. dzban, gęś czy koń.
Dobry.
Obraz w zwieńczeniu jedengo z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Myślenicach przedstawia św. Marcina z Tours. Niewielkich rozmiarów malowidło powstało najprawdopodobniej w drugiej połowie XVII wieku.
Paulina Chełmecka, "Św. Marcin z żebrakiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-marcin-z-zebrakiem