Św. Łukasz

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
chrzanowski
Gmina
Chrzanów
Miejscowość
Chrzanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Mikołaja
Kościół
Św. Mikołaja
Miejsce przechowywania
plebania
Identyfikator
DZIELO/14901
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX/XX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 65,5 cm
wysokość – 76,5 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 65 cm
Szerokość bez ramy – 54 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Nieznane. Płótno konserwowane przez Wiesławę Stefańską w 1999 roku.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta ukazujący w ujęciu frontalnym ewangelistę Łukasza z księgą i głową wołu. Apostoł jest ukazany do pasa, frontalnie, w brązowym płaszczu, spod którego wystaje biały rękaw koszuli. Jego głowa jest przechylona na lewy bok, oczy otwarte, usta zamknięte, czoło wysokie. Włosy na głowie są krótkie, siwe, a broda długa, siwa i lekko kręcona; wokół głowy nimb. Prawa ręka spoczywa na piersi i przytrzymuje pióro, lewą trzyma na otwartej księdze i głowie wołu. Tło nieokreślone, ciemne, w tonacji brązu. Na odwrociu napis namalowany czerwoną farbą: "Własność parafii św. Mikołaja w Chrzanowie". Drugi napis długopisem na ramie: "Konserwacja obrazu wykonana w 1999 r. przez mgr Wiesławę Stefańską, Kraków Zakopiańska 168".

Zarys problematyki artystycznej

Obraz utrzymany w konwencji neobarokowej w zakresie typu ikonograficznego, wykonany środkami plastycznymi raczej stosowanymi przez malarzy na przełomie XIX i XX wieku lub nieco później (szkicowy dukt pędzla, operowanie bogatszą paletą kolorów).

Streszczenie

Obraz nieznanego autora ukazuje ewangelistę św. Łukasza w tradycyjnym typie ikonograficznym nawiązującym do dzieł barokowych.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Św. Łukasz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2021, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-lukasz-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności