Św. Józef z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Oświęcim
Miejscowość
Grojec
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Dekanat
Osiek
Parafia
Św. Wawrzyńca
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza bocznego, prawego
Identyfikator
DZIELO/12963
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
ks. Szymon Tracz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz został wprawiony w pierwszej połowie XX wieku w zwieńczenie prawego ołtarza bocznego z drugiej połowy XVIII wieku.

Opis

Obraz uzyskał kształt stojącego owalu. W centrum kompozycji w dwóch trzecich ukazano stojącego św. Józefa, piastującego Dzieciątko Jezus. Święty został ujęty w trzech czwartych w prawo. W obu rękach uniesionych na wysokości piersi trzyma małego Jezusa. Józefa ukazano jako starego mężczyznę z bujnymi, siwymi, krótkimi włosami i taką samą brodą. Ma wysuszoną twarz o jasnej karnacji, wydatny nos i usta. Jego spojrzenie półprzymknietych oczu skierowane jest na Dzieciątko. Ubrany jest w ciemnozieloną tunikę oraz mocno udrapowany, ciemnobrązowy płaszcz obficie spowijający jego postać. Głowę świętego okala nimb. Nagie Dzieciątko prawą ręką dotyka brody swojego opiekuna. W lewej natomiast ułożonej wzdłuż tułowia trzyma gałązkę z kwiatami. Mały Jezus ma owalną twarz, drobny nos i wydatne usta. W głębi widać sekwencję z drzewami, górzysty pejzaż oraz niebo zakryte białymi obłokami.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz św. Józefa w zwieńczeniu bocznego ołtarza w Grojcu stanowi powtórzenie popularnego wizerunku tegoż świętego autorstwa Guida Reniego "Św. Józef z Dzieciątkiem Jezus" z około 1635 roku, przechowywanego w zbiorach Ermitażu w Sankt Petersburgu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zły. Obraz wymaga konserwacji. Widoczne są liczne przemalowania, zabrudzenia warstwy malarskiej, jej ubytki oraz pożółkłe werniksy.

Literatura

Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1, Województwo krakowskie, red. J. Szablowski, Warszawa 1953, s. 11;
Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska, red. S. Brzezicki, J. Wolańska, Warszawa 2016, s. 416.

Streszczenie

Obraz z przedstawieniem św. Józefa z Dzieciątkiem został wprawiony w pierwszej połowie XX wieku w zwieńczenie prawego ołtarza bocznego z drugiej połowy XVIII wieku. Wizerunek powstał w oparciu o dzieło Guida Reniego "Św. Józef z Dzieciątkiem Jezus" z około 1635 roku, obecnie przechowywanego w zbiorach Ermitażu w Sankt Petersburgu.

Jak cytować?

ks. Szymon Tracz, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-29

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności