Św. Józef z Dzieciątkiem

olej na płótnie
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Obraz w ołtarzu powstałym około połowy XVIII wieku był wzmiankowany w inwentarzu kościoła z 1831 roku.

Obraz owalny ukazuje na nieokreślonym, brązowym tle św. Józefa i leżącego przed nim w pieluchach Jezusa. Święty ukazany za stołem, do pasa, ubrany w brązową suknię i czerwony płaszcz. Jego twarz zwrócona w trzech czwartych w lewo, w kierunku leżącego przed nim Jezusa, silnie oświetlona, o wysokim czole, krótkim nosie, siwej, gęstej brodzie i krótkich, siwych włosach; nad głowa widniej aureola. Leżący w niemal nagi Jezus, przepasany na biodrach pieluchą, wspierający się na ugiętej w łokciu lewej ręce, z prawą opartą na biodrze, z zgiętymi lekko nogami w kolanach. Twarz ma okragłą, pełną, nos krótki, usta drobne, lekko rozchylone, policzki zaczerwienione. Na głowie włosy krótkie, wokół niej promienie. Tło ciemne, nieokreślone.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafialne w Morawicy, Inwentarz kościoła parafialnego w Morawicy od roku 1831, s. 5r.

Józef Skrabski, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-23