Obraz w kształcie trapezu o wklęsłych ramionach i podstawie, zamkniętego łukiem kotarowym, ujęty profilowaną, srebrzoną ramą przedstawia św. Agnieszkę ukazaną w półpostaci, w trzech czwartych zwróconą w prawo. Święta ukazana jest jako młoda dziewczyna, z lekko pochyloną głową. Pociągłą twarz charakteryzują delikatne rysy i lekko zaróżowione policzki. Rozdzielone nad czołem brązowe, włosy zaczesane do tyłu i opadające na plecy zdobi sznur pereł. Święta Agnieszka ubrana jest w białą suknię spodnią z wąskimi rękawami i wierzchnią z szerokimi, na ramiona narzucony ma ciemnoniebieski płaszcz. W prawej, złożonej na piersiach dłoni trzyma gałązkę palmową, w lewej nieco opuszczonej ma miecz skierowany ostrzem w dół. Tuż przed świętą leży biały baranek kierujący głowę w lewo. W głębi, po lewej stronie kompozycji widoczny jest ołtarz ofiarny z płonącym ogniem i unoszącym się dymem. Tło jest jednolite w odcieniu szarości.
Kolorystyka subtelna, nieco przyciemniona o niezbyt intensywnym nasyceniu.
Święta Agnieszka należała do grona pierwszych męczenników za wiarę żyjących na przełomie III i IV wieku. Wywodziła się z rzymskiej arystokracji, niezainteresowana licznymi propozycjami małżeństwa twierdziła, iż swoje serce oddała już pewnemu wybrankowi. Gdy odrzuciła oświadczyny syna prefekta Semproniusza wydano na nią wyrok śmierci, który został zmieniony na umieszczenie w domu publicznym. Agnieszka zrażała jednak mężczyzn swą nieprzystępnością i uporem. W końcu miała zginąć na stosie, który jednak nie zapłonął. Ostatecznie dwunastoletnia Agnieszka została ścięta mieczem 21 stycznia na stadionie Domicjana. Kult św. Agnieszki istniał już w IV wieku, w miejscu jej męczeństwa wzniesiono kościół Sant’Agnese in Agone. Obecnie miejsce, w którym znajduje się ta przebudowana przez znakomitego architekta barokowego Francesca Borrominiego świątynia, nosi nazwę Piazza Navona. Święta Agnieszka bywa ukazywana z mieczem w dłoni, odnoszącym się do jej śmierci męczeńskiej, jednak głównym atrybutem świętej jest symbolizująca czystość owieczka lub nawiązujący do jej imienia (łac. agnus) baranek. Poświęcone w dniu wspomnienia św. Agnieszki 21 stycznia w Rzymie dwa baranki ofiarowywane są papieżowi, z ich wełny tkane są paliusze.
Bardzo dobry.
Obraz w zwieńczeniu jednego z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Myślenicach przedstawia św. Agnieszkę, jedną z pierwszych męczennic chrześciajńskich. Malowidło powstało najprawdopodbniej około 1827 roku.
Paulina Chełmecka, "Św. Agnieszka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-agnieszka-3