Św. Agnieszka

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Myślenice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza bocznego w południowo-wschodnim narożu korpusu nawowego
Identyfikator
DZIELO/22176
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około 1827 roku
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Obraz w kształcie trapezu o wklęsłych ramionach i podstawie, zamkniętego łukiem kotarowym, ujęty profilowaną, srebrzoną ramą przedstawia św. Agnieszkę ukazaną w półpostaci, w trzech czwartych zwróconą w prawo. Święta ukazana jest jako młoda dziewczyna, z lekko pochyloną głową. Pociągłą twarz charakteryzują delikatne rysy i lekko zaróżowione policzki. Rozdzielone nad czołem brązowe, włosy zaczesane do tyłu i opadające na plecy zdobi sznur pereł. Święta Agnieszka ubrana jest w białą suknię spodnią z wąskimi rękawami i wierzchnią z szerokimi, na ramiona narzucony ma ciemnoniebieski płaszcz. W prawej, złożonej na piersiach dłoni trzyma gałązkę palmową, w lewej nieco opuszczonej ma miecz skierowany ostrzem w dół. Tuż przed świętą leży biały baranek kierujący głowę w lewo. W głębi, po lewej stronie kompozycji widoczny jest ołtarz ofiarny z płonącym ogniem i unoszącym się dymem. Tło jest jednolite w odcieniu szarości.
Kolorystyka subtelna, nieco przyciemniona o niezbyt intensywnym nasyceniu.

Zarys problematyki artystycznej

Święta Agnieszka należała do grona pierwszych męczenników za wiarę żyjących na przełomie III i IV wieku. Wywodziła się z rzymskiej arystokracji, niezainteresowana licznymi propozycjami małżeństwa twierdziła, iż swoje serce oddała już pewnemu wybrankowi. Gdy odrzuciła oświadczyny syna prefekta Semproniusza wydano na nią wyrok śmierci, który został zmieniony na umieszczenie w domu publicznym. Agnieszka zrażała jednak mężczyzn swą nieprzystępnością i uporem. W końcu miała zginąć na stosie, który jednak nie zapłonął. Ostatecznie dwunastoletnia Agnieszka została ścięta mieczem 21 stycznia na stadionie Domicjana. Kult św. Agnieszki istniał już w IV wieku, w miejscu jej męczeństwa wzniesiono kościół Sant’Agnese in Agone. Obecnie miejsce, w którym znajduje się ta przebudowana przez znakomitego architekta barokowego Francesca Borrominiego świątynia, nosi nazwę Piazza Navona. Święta Agnieszka bywa ukazywana z mieczem w dłoni, odnoszącym się do jej śmierci męczeńskiej, jednak głównym atrybutem świętej jest symbolizująca czystość owieczka lub nawiązujący do jej imienia (łac. agnus) baranek. Poświęcone w dniu wspomnienia św. Agnieszki 21 stycznia w Rzymie dwa baranki ofiarowywane są papieżowi, z ich wełny tkane są paliusze.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry.

Streszczenie

Obraz w zwieńczeniu jednego z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Myślenicach przedstawia św. Agnieszkę, jedną z pierwszych męczennic chrześciajńskich. Malowidło powstało najprawdopodbniej około 1827 roku.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Agnieszka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-agnieszka-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności