Obraz został namalowany około połowy XVII wieku i przedstawia scenę Zaślubin. Obraz należał m.in. do kolekcji kardynała Jana Puzyny.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem sceny Zaślubin. W centrum kompozycji narzeczeni zwróceni ku sobie, wyciągający do siebie dłonie, które ujmuje stojąca między nimi kobieta. Narzeczona ma delikatne rysy twarzy. Ubrana jest w białą suknię i niebieski płaszcz, a na stopach ma rzymskie sandały. Ma długie, jasne i splecione włosy. Jej narzeczony ma szeroką twarz z wyraźnie zaznaczonym podbródkiem i długim nosem, delikatnie rozchylone usta; włosy średniej długości, ciemnobrązowe, bujne i kręcone. Ubrany jest w niebieską tunikę i brązowy płaszcz, na stopach ma wysoko zawiązane rzymskie sandały. Kobieta stojąca pośrodku ma również delikatne rysy twarzy. Ubrana jest w długą, szarą suknię spodnią oraz krótką i żółtą suknię wierzchnią z szerokimi rękawami, a także różowy płaszcz. Na głowie ma założony biały czepiec, skrywający długie włosy, których pasma spadają na ramiona. Po lewej stronie obrazu stoi wysoka drewniana szopa, kryta słomą, za postaciami rosną wysokie drzewa, a w oddali widoczna jest budowla położona nad rzeką z niewielkim wodospadem i góry. Rama drewniana, profilowana, złocona. Na odwrociu karteczka z drukowanym napisem „Ze zbiorów księdza Jana kniazia z Kozielska Puzyny księcia biskupa krakowskiego, no 28”.
Powierzchnia malarska zabrudzona i pociemniała; zarysowania, przetarcia i większe ubytki warstwy malarskiej przy brzegach; ubytki złocenia na ramie.
Obraz „Zaślubiny” został namalowany około połowy XVII wieku i przedstawia scenę Zaślubin. Obraz należał m. in. do kolekcji kardynała Jana Puzyny.
Maria Działo, "Scena zaślubin ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/scena-zaslubin