Scena zaślubin

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Tagi
malarstwo XVII wieku
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/17836
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około połowy XVII wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 77 cm
wysokość – 90 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 72 cm
Szerokość bez ramy – 58 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz został namalowany około połowy XVII wieku i przedstawia scenę Zaślubin. Obraz należał m.in. do kolekcji kardynała Jana Puzyny.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem sceny Zaślubin. W centrum kompozycji narzeczeni zwróceni ku sobie, wyciągający do siebie dłonie, które ujmuje stojąca między nimi kobieta. Narzeczona ma delikatne rysy twarzy. Ubrana jest w białą suknię i niebieski płaszcz, a na stopach ma rzymskie sandały. Ma długie, jasne i splecione włosy. Jej narzeczony ma szeroką twarz z wyraźnie zaznaczonym podbródkiem i długim nosem, delikatnie rozchylone usta; włosy średniej długości, ciemnobrązowe, bujne i kręcone. Ubrany jest w niebieską tunikę i brązowy płaszcz, na stopach ma wysoko zawiązane rzymskie sandały. Kobieta stojąca pośrodku ma również delikatne rysy twarzy. Ubrana jest w długą, szarą suknię spodnią oraz krótką i żółtą suknię wierzchnią z szerokimi rękawami, a także różowy płaszcz. Na głowie ma założony biały czepiec, skrywający długie włosy, których pasma spadają na ramiona. Po lewej stronie obrazu stoi wysoka drewniana szopa, kryta słomą, za postaciami rosną wysokie drzewa, a w oddali widoczna jest budowla położona nad rzeką z niewielkim wodospadem i góry. Rama drewniana, profilowana, złocona. Na odwrociu karteczka z drukowanym napisem „Ze zbiorów księdza Jana kniazia z Kozielska Puzyny księcia biskupa krakowskiego, no 28”.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Powierzchnia malarska zabrudzona i pociemniała; zarysowania, przetarcia i większe ubytki warstwy malarskiej przy brzegach; ubytki złocenia na ramie.

Streszczenie

Obraz „Zaślubiny” został namalowany około połowy XVII wieku i przedstawia scenę Zaślubin. Obraz należał m. in. do kolekcji kardynała Jana Puzyny.

Jak cytować?

Maria Działo, "Scena zaślubin ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/scena-zaslubin

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności