Portret Romana Sierakowskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Spytkowice
Miejscowość
Spytkowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Rabka
Parafia
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
zakrystia, ściana południowa
Identyfikator
DZIELO/06819
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1742 rok
Technika i materiał
płótno, farba
Wymiary podstawowe
szerokość – 75,5 cm
wysokość – 103 cm
Inne wymiary – Bez ramy 96 x 66 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz został namalowany w 1742 roku przez Antoniego Masłowskiego. W ramach przemalowań po 1775 roku został dodany order św. Stanisława. Przechowywane w zakrystii wizerunki członków rodziny Sierakowskich pochodzą najprawdopodobniej ze zbiorów Wacława Hieronima Sierakowskiego, który przekazał zespół portretów rodziny i przyjaciół w ramach testamentu Romanowi Sierakowskiemu.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta ujętego profilowaną, złoconą ramą. Roman Sierakowski w ujęciu półpostaciowym, na wprost, z głową skierowaną w trzech czwartych w prawo. Przedstawiony jako mężczyzna w średnim wieku. Twarz szlachcica okrągła, pełna, wysokie czoło, widoczna łysina. Oczy małe, głęboko osadzone, prosty nos, wąskie zaciśnięte usta, nad którymi czarne wąsy. Krótka szyja. Ubrany jest w białą koszulę, spiętą pod szyją fibulą. Na koszuli srebrna zbroja łuskowa dekoracyjnie zakończona pod szyją pozłacanym wiciami. Szatę wierzchnią stanowi granatowy żupan, przewiązany biało-czerwonym pasem kontuszowym, zakończonym złotą frędzlą. Do pasa, po lewej stronie przytwierdzona za pomocą złotego plecionego sznura karabela. Lewa ręka lekko uniesiona, nie widać dłoni, zaś prawa lekko zgięta w łokciu, trzyma w niej buzdygan. Na palcu serdecznym prawej ręki pierścień z kamieniem szlachetnym. Na lewej piersi wyszyta gwiazda orderowa, a cały żupan przepasany jest wstęgą Orderu Świętego Stanisława, w kolorach czerwonym i białym. U dołu przedstawienia banderola z napisem ,,Roman z Bogusławic Sierakowski Hrabia S(więte)go / P(aństwa) Rzymskiego Chorązy Woiewodztwa kra/kowskiego Orderu S(więte)go Stanisława Kawaler”. Na odwrociu napis „Ant(oni) Masłowski pinxit / Crac(oviae) (dies) (pri)ma (decem)bris” oraz drugi nieczytelny.
Tło ciemne, brunatne z rozjaśnieniami wokół sylwetki szlachcica.

Zarys problematyki artystycznej

Urodzony w 1704 roku w Rabie Roman Sierakowski (zm. 1783) pełnił funkcje krakowskiego podstarosty i sędziego grodzkiego (1744-1768) oraz chorążego krakowskiego (1744-1779). Jako dziedzic Spytkowic planował ufundować w miejscowości parafię. Sprzeciwiali się temu, uważając za niekonieczne, zarówno proboszczowie i kolatorzy z pobliskiej Raby Wyżnej – Walenty Czyżowski wraz z Rozalią, wdową po Gabrielu Sierakowskim oraz z Łętowni i Jordanowa – ksiądz Franciszek Bystrowski z Barbarą Lisicką. Namalowany przez Antoniego Masłowskiego obraz przedstawia 38-letniego Sierakowskiego w kontuszu narzuconym na zbroję karacenową, w dłoni trzyma oficerski buzdygan, jako symbol sprawowanej władzy. Przez prawe ramię jest przewieszona domalowana w późniejszym czasie szarfa oraz gwiazda Orderu św. Stanisława, który został ustanowiony w 1765 roku. W 1775 roku cesarzowa Maria Teresa nadała synowi Romana, Kajetanowi oraz jego rodzinie tytuł hrabiowski.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Przechowywane w zakrystii kościoła parafialnego w Spytkowicach obrazy namalowane w 1742 roku przedstawiają portrety fundatorów świątyni – Romana i Teresę Sierakowskich.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Portret Romana Sierakowskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-romana-sierakowskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności