Portret Marcina Oślińskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/20537
Kategoria
obraz
Czas powstania
po 1720 roku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 72 cm
Szerokość bez ramy – 59 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Opis

Obraz w kształcie owalu, w profilowanej złoconej ramie, zwieńczonej motywem rocaille'ów. Na obrazie ukazany do pasa, frontalnie mężczyzna, w todze z białymi befkami i mankietami obszytymi na czerwono, z załogą (pelerynką) zarzuconą na pierś. W prawej dłoni trzyma założony palcem wskazującym modlitewnik. Twarz modelowana sumarycznie, ukazana niemal frontalnie, z migdałowatymi oczami, szerokim, nosem i wąskimi ustami. Głowa z czarnymi, krótkimi włosami z przedziałkiem pośrodku, lekko zachodzącymi na uszy. W lewej górnej części obrazu napis „M(agister) MARTINUS / OSLINSKI S(anctae) Th(eologiae) D(octor) / Collegiatae S(anctae) Annae Deca/nus Eiusdemq(ue) insignis / Benefactor.”

Zarys problematyki artystycznej

Obraz należy do galerii portretów zasłużonych kanoników kolegiaty św. Anny w Krakowie i przedstawia Marcina Oślińskiego, kilkukrotnie wybieranego rektorem Uniwersytetu Krakowskiego. Namalowany jest zgodnie z ukształtowaną w XVII wieku konwencją prezentującą ujętego do pasa akademika w todze z modlitewnikiem lub księgą w ręku. Autor dzieła, nieznany, zapewne krakowski malarz, posłużył się prostymi środkami formalnymi. Twarz zdaje się być płaska, a uszy i nos zaznaczone prostymi pociągnięciami pędzla.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry; obraz pociemniały.

Streszczenie

Portret Marcina Oślińskiego, rektora Uniwersytetu Krakowskiego, zasłużonego dziekana kościoła św. Anny powstał zapewne po jego śmierci w 1720 roku.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 4: Miasto Kraków, cz. 2: Kościoły i klasztory śródmieścia, z. 1", Warszawa 1971

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Portret Marcina Oślińskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-marcina-oslinskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności