Polichromia ścienna

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zabierzów
Miejscowość
Rudawa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Wszystkich Świętych
Miejsce przechowywania
prezbiterium, ściany wschodnia i południowa
Identyfikator
DZIELO/06117
Kategoria
polichromia ścienna
Czas powstania
1476 rok
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski, Ewa Rudnicka
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Według daty odnalezionej na fresku malowidło powstało w 1476 roku. Wówczas proboszczem w Rudawie był Jan Morsztyn z Krakowa, który zapewne ufundował dzieło. Być może udział w powstaniu fresków miał malarz Stanisław, który był wykonawcą testamentu proboszcza. Polichromia została odkryta w 1963 roku.

Opis

Polichromia na ścianie wschodniej (przesłonięta ołtarzem głównym, trudno dostępna) i na ścianie południowej prezbiterium to malowidło o kompozycji obejmującej „luźne” obrazy zachowane jedynie szczątkowo. Na ścianie wschodniej polichromia obejmuje uproszczoną wić arabeskową, zdobiącą glify zamurowanego ostrołukowego okna, a także fragment nadnaturalnej wielkości postaci, którą identyfikowano ze św. Krzysztofem. W tej części malowideł zachowała się również data „1476” wymalowana sangwiną. Na ścianie południowej widnieje zarys niezidentyfikowanej świętej w kwaterze o kształcie stojącego prostokąta, obwiedzionej ramą, której kontur zaznaczony został szaroczarną linią, a także fragmenty ciągłego motywu z aniołami podtrzymującymi draperię, odcinającego dolną strefę niezachowanej kompozycji. Zachowane fragmenty polichromii są w kolorach ugru, perłowej szarości, kontury zaś podkreślone czernią.

Zarys problematyki artystycznej

Malowidło należało zapewne do większego zespołu pierwotnego wystroju prezbiterium, którego inne relikty nie zachowały się do naszych czasów. Identyfikacja słabo czytelnego dzieła z św. Krzysztofem jest podyktowana faktem częstego występowania tegoż świętego w malowidłach gotyckich w kościołach małopolskich (Bolechowice, Łany Wielkie, Koziegłowy).

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry; w 1991 roku pracom konserwatorskim poddano fryz podstropowy, oczyszczono polichromię z warstwy kurzu; częściowa konserwacja polegała na podklejeniu łuszczących się fragmentów i utrwaleniu powierzchni malowidła.

Literatura

Rudnica Ewa, Inwentarz kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie, praca licencjacka napisana w Instytucie Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pod kierunkiem dr. Józefa Skrabskiego, Kraków 2011.

Streszczenie

Fragmenty polichromii odkryte w 1963 roku w prezbiterium kościoła w Rudawie powstały najprawdopodobniej w 1476 roku. Jedną z postaci identyfikuje się jako św. Krzysztofa.

Bibliografia

Chrzanowski Tadeusz, Kornecki Marian , "Sztuka Ziemi Krakowskiej", Kraków 1982
Ziarkowski Dominik, "Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Rudawie", Kraków 2013
Kornecki Marian, "Sztuka sakralna", Kraków 1993

Jak cytować?

Józef Skrabski, Ewa Rudnicka, "Polichromia ścienna", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/polichromia-scienna-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności