Pejzaż Wadowic

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Tagi
awangarda XX wieku formizm malarstwo XX wieku sztuka awangardowa sztuka XX wieku Zbigniew Pronaszko
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/18671
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1924 rok
Technika i materiał
akwarela na papierze
Wymiary podstawowe
szerokość – 58 cm
wysokość – 75 cm
Inne wymiary – passe-partout: 66 x 48,5 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 50 cm
Szerokość bez ramy – 34 cm
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Akwarela powstała w 1924 roku.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta ujęty w passe-partout oraz drewnianą, profilowaną ramę. Przedstawia pejzaż miejski centrum Wadowic z widoczną w prawym, górnym rogu kompozycji, nakrytą barokowym hełmem wieżą kościoła Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Na pierwszym planie ukazane z ptasiej perspektywy, uproszczone i zgeometryzowane dachy domów i kamienic oraz zabudowania miejskie. W centrum kompozycji przedstawione wysokie drzewo o zielonych liściach. Kolorystyka obrazu jasna, pastelowa ograniczona do odcieni zgaszonej czerwieni, rozbielonych błękitów oraz zieleni. W prawym dolnym rogu dzieła sygnatura „Z(bigniew) Pronaszko”. W lewym dolnym rogu „WADOWICE / 1924”.

Zarys problematyki artystycznej

Akwarela sygnowana przez Zbigniewa Pronaszkę w 1924 roku. Artysta ten był malarzem, rzeźbiarzem oraz scenografem wykształconym w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1917 roku wspólnie z bratem Andrzejem Pronaszko i Tytusem Czyżewskim założył grupę artystyczną Ekspresjoniści Polscy (później noszącą nazwę Formiści). Jego twórczość malarska związana jest z nurtami określanymi jako formizm i koloryzm. Omawiane dzieło przedstawia widok na wieżę kościoła Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Wadowicach. Z tym miastem wiązało Pronaszkę pochodzenie żony oraz przyjaźń z pisarzem i znawcą sztuki Emilem Zegadłowiczem, u którego był częstym gościem w podwadowickim Gorzeniu, stąd obecne w twórczości Pronaszki pejzaże z ukazujące Wadowice i okolice. Omawiane dzieło wyróżnia typową dla formizmu stylizacją, uproszczeniem i geometryzacją. Charakterystyczny dla kompozycji formistycznych jest także zgaszona kolorystyka, sprowadzona do odcieni czerwieni, brązów i błękitu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Akwarela powstała w 1924 roku i przedstawia widok na wieżę kościoła farnego w Wadowicach. Jej autorem jest Zbigniew Pronaszko – wykształcony w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych malarz, rzeźbiarz i scenograf, reprezentant formizmu i koloryzmu.

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Pejzaż Wadowic", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/pejzaz-wadowic

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności