Ofiarowanie Marii do świątyni

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków-Nowa Huta
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Mogiła
Parafia
Św. Wincentego i Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/02911
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Obraz w ołtarzu pochodzącym z kolegiaty Wszystkich Świętych w Krakowie, został sprowadzony do Pleszowa w 1833 roku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta o ściętych narożach, w drewnianej, złoconej, profilowanej ramie z ornamentem roślinnym. W centrum obrazu postać Marii przedstawionej jako dziewczynka, wstępującej po stopniach na ołtarz. W prawej części obrazu pochylający się ku Marii kapłan. W lewej części kompozycji postacie Anny i Joachima. Maria zwrócona w trzech czwartych w lewo z dłońmi skrzyżowanymi na piersi, jest ubrana w białą suknię i granatowy płaszcz przewiązany przez lewe ramię. Stojący na kilkustopniowym podwyższeniu nakrytym czerwonym dywanem arcykapłan jest ubrany w niebieską tunikę, na którą zarzucony jest żółty płaszcz, a głowę nakrywa mitra. Przed nim znajduje się stolik nakryty zielonym suknem, na nim opiera przytrzymywaną lewą dłonią księgę. Joachim jest ubrany w jasną suknię i jasny płaszcz przytrzymywany w prawej dłoni; na ręce zawieszony ma koszyk z gołębiami. Anna jest ubrana w zieloną suknię, czerwony płaszcz i żółtą chustę na głowie. Ich twarze modelowane są sumarycznie, szkicowo. W tle fragment architektury z rozpostartą zieloną kotarą.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz utrzymany w konwencji późnobarokowej, malowany szkicowo, z użyciem bogatej tonacji kolorystycznej. Jego autorem mógł być jeden z krakowskich malarzy zaangażowanych w latach sześćdziesiątych w prace nad wyposażeniem kolegiaty Wszystkich Świętych w Krakowie, skąd dzieło pochodzi. Jednym z tych malarzy był Walenty Janowski.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz z drugiej połowy XVIII wieku w zwieńczeniu ołtarza pochodzącego z kolegiaty Wszystkich Świętych w Krakowie zakupiony wraz z ołtarzem w 1833 roku do kościoła w Pleszowie.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Ofiarowanie Marii do świątyni", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2021, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ofiarowanie-marii-do-swiatyni

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności