Najświętsze Serce Jezusa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Wielka Wieś
Miejscowość
Modlnica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny przy północnej ścianie nawy
Identyfikator
DZIELO/04032
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
płótno olejna na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 91,5 cm
wysokość – 142 cm
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz sprawiony w związku z rozwojem kultu Najświętszego Serca Jezusa umieszczony w starszej nastawie.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta przedstawiający Chrystusa na tle jasnoszarych obłoków. Chrystus przedstawiony w ujęciu do kolan, stojący frontalnie, z prawą ręką opuszczoną, lekko odwiedzioną od tułowia i wyciągniętą do przodu. Lewą dłonią, spoczywającą na piersi, wskazuje na gorejące serce. Twarz Chrystusa pociągła, o jasnej karnacji, okolona krótkim zarostem i długimi włosami opadającymi na ramiona. Rysy twarzy wyraziste, oczy lekko przymknięte, nos szeroki, długi, usta niewielkie. Ubrany w białą suknię z długimi, szerokimi rękawami oraz czerwony płaszcz spięty na prawym ramieniu, z połami założonymi za szarfę wokół pasa. Z tyłu głowy świetlisty nimb krzyżowy.

Zarys problematyki artystycznej

Schematyczna kompozycja oparta na standardowych przedstawieniach Najświętszego Serca Jezusa masowo malowanych i reprodukowanych.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry

Streszczenie

Obraz malowany olejno na płótnie, w kształcie stojącego prostokąta, umieszczony w ołtarzu bocznym. Przedstawia Chrystusa na tle jasnoszarych obłoków, w ujęciu do kolan, frontalnie. Zbawiciel lewą dłonią, złożoną na piersi, wskazuje na swoje gorejące serce. Ubrany w białą suknię z długimi, szerokimi rękawami oraz czerwony płaszcz spięty na prawym ramieniu. Z tyłu głowy świetlisty nimb krzyżowy. Schematyczne przedstawienie namalowane według seryjnie produkowanych obrazów i reprodukcji przez dwudziestowiecznego nieprofesjonalnego twórcę.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Najświętsze Serce Jezusa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/najswietsze-serce-jezusa-22

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności