Matka Boska z Dzieciątkiem i pasiflorą

Szerokość bez ramy – 60 cm
Sławomir Majoch
Wszystkie prawa zastrzeżone

Obraz w profilowanej, złoconej ramie przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem. Maria siedzi, prawą ręką przytrzymuje Jezusa, w lewej trzyma kwiat passiflory. Pochyla nieznacznie głowę, spogląda w dół, ma owalną twarz o łagodnym wyrazie, ciemne oczy, prosty nos i małe usta. Jest ubrana w czerwoną, przepasaną suknię i niebieski maforion z zielonym podbiciem zarzucony na głowę i spięty na dekolcie. Dzieciatko siedzi na jej prawym kolanie zwrócone w trzech czwartych w lewo. Spogląda na kwiat i sięga po niego prawą ręką, lewą przytrzymuje się Matki. Ma okrągłą twarz, jasne oczy, prosty nos i małe usta, na policzkach rumieńce. Biodra osłania mu biała szarfa. Scena rozgrywa się przed arkadą, za postaciami widać fragmenty podpór z archiwoltą, przy której rośnie pnącze. Za arkadą rozciąga się górzysty krajobraz, którego większą część wypełnia niebo pomarańczowe w dolnej partii i przechodzące wyżej w niebieskie.

Znaczne zabrudzenie powierzchni, spękania warstwy malarskiej, dawne naprawy i uzupełnienia, ubytki warstwy malarskiej i warstwy gruntu, dziury, odkształcenia płótna.

Sławomir Majoch, "Matka Boska z Dzieciątkiem i pasiflorą", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-i-pasiflora