Matka Boska z Dzieciątkiem

olejna na płótnie
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Obraz sprawiony do ołtarza głównego w miejsce starszego wizerunku.

Obraz w kształcie leżącego prostokąta zamkniętego łukiem półpełnym nadwieszonym. W centrum Matka Boska ukazana w półpostaci, zwrócona w trzech czwartych w prawo, pochylona, z wyciągniętymi przed siebie obiema rękami. Twarz okrągła, o delikatnych, młodzieńczych rysach. Ubrana w różową tunikę przepasaną w talii, niebieski płaszcz narzucony przez ramiona oraz biały welon z podwiką. Wokół głowy nimb. W dolnej części obrazu leżący na posłaniu i śpiący mały Jezus w białej koszulce. Scenę od góry ujmują podwieszone kotary oraz para niewielkich rozmiarów aniołów, z których jeden podtrzymuje tkaninę, drugi zaś kwiat nad głową Marii. Kolorystyka intensywna, delikatny światłocień, delikatne przejścia tonalne.

Obraz jest przykładem osiemnastowiecznego małopolskiego malarstwa religijnego wykorzystującego wzory graficzne.

Dobry.

Obraz malowany olejno na płótnie z przedstawienie Matki Boskiej ze śpiącym małym Jezusem, umieszczony w zwieńczeniu ołtarza głównego. Dzieło osiemnastowiecznego malarza małopolskiego.

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Chrzanowski Tadeusz, Kornecki Marian , "Sztuka Ziemi Krakowskiej", Kraków 1982
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Andrzej Włodarek, "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-51