Matka Boska z Dzieciątkiem

olejna na płótnie
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Obraz sprawiony do kościoła.

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, w nowej drewnianej ramie, z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii. Maria ukazana w półpostaci, lekko zwrócona w lewo. Twarz pociągła, z regularnymi łukami brwiowymi, długim nosem, małymi ustami i wydatnym podbródkiem. Lewą ręką obejmuje Dzieciątko siedzące na jej przedramieniu. W prawej trzyma berło. Ubrana w czerwoną suknię z długimi wąskimi rękawami i ciemnoniebieskie maforium z ozdobną lamówką, okrywające głowę i całą postać. Dzieciątko o dużej kulistej głowie z krótkimi kędzierzawymi włosami siedzi zwrócone w prawo, z twarzą ukazaną w trzech czwartych. Prawą dłonią błogosławi, lewą opiera na błękitnej kuli opasanej złotą taśmą. Ubrane w długą czerwoną sukienkę i biały płaszcz okrywający lewą część ciała. Na głowie Marii i Jezusa zamknięte korony. Tło ciemnoczerwone, rozjaśnione z tyłu głów Marii i Jezusa.

Obraz o cechach malarstwa ludowego.

Dobry.

Obraz malowany olejno na płótnie, w nowej drewnianej ramie. Dzieło nieprofesjonalnego twórcy z XVIII wieku (?).

Andrzej Włodarek, "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-49