Tablica sprawiona przez egzekutora testamentu proboszcza spytkowickiego Józefa Sadkowskiego. Sadkowski był pierwszym proboszczem w kościele wzniesionym za pozwoleniem (lub z łaskawości) wspomnieni w tekście epitafium Marcin Szyszkowski, biskup krakowski i Mikołaj Szyszkowski, biskup warmiński. Wzmiankowana w wizytacji z 1748 roku.
Tablica epitafijna w kształcie zbliżonym do kwadratu ujęta uszakami przechodzącymi w spływy wolutowe. Nad tablicą kartusz z godłem herbu Tępa Podkowa (wg Chrząńskiego odmiana typu c) i syglami A[LBERTUS] S[ADKOWSKI] P[LEBANUS] S[PYTKOVECENSIS] L[YPNICENSIS], zwieńczony krzyżem. Pod tablicą tarcza herbowa z godłem herbu Gozdawa i syglami I[OSEPHUS] S[ADKOWSKI] D[ECANVS] Z[ATORIENSIS] P[LEBANUS] S[PYTKOVeCENSIS]. Na tablicy inskrypcja: "D[EO] O[PTIMO] M[AXIMO] / HOSPES / LEVEM HVMANAE FORTIS LVDVM SPESQVE FALSAS / HINC ADDISCE. / REVERENDVS ALBERTUS SADKOWSKI / SPYTKOVECENSIS LYPNICEN(IS) PLEBANVS QVI / SENILEM IVVENTAM PRAEMATVRA MORTE DEPOSVIT / IN QVO BREVIS AETAS SED ADVLTA VIRTVS FVIT / OBIIT 28 FEBRVARII ANNO DOMINI / 1640 AETATIS SVA ANNO 31 / HVIC / AMORIS ET MEMORIAE EXECVTOR ET SVCCESSOR / JOSEPHVS SADOWSKI DECANVS ZATORIENSIS / ECCLESIAE HVIVS SPYTKOVECENSIS / QVAM VIDES PRIMVS PLEBANVS POSVIT / HANC / ILL(USTRISI)MORUM MARTINI SZYSZKOWSKI CRACOVIEN[SIS] ET NICOLAI SZYSZKOWSKI VARMIEN[SIS] PONTIFICVM / LIBERALITAS A FVNDAMENTIS EREXIT / ANNO DOMINI 1646 / ADDE LECTOR PIIS MANIBVS PIVM SVSPIRIVM".
Epitafium wykonano w jednym z warsztatów w osadzie kamieniarskiej w Dębniku koło Krzeszowic lub w jednym z krakowskich warsztatów, którego rzemieślnicy nierzadko korzystali z łomów dębnickich. Zbliżone rozwiązania formalne, a zwłaszcza charakterystyczne uszy przechodzące w spływu wolutowe otrzymały w latach trzydziestych i czterdziestych epitafia na terenie Krakowa (epitafium Smoleńskich w kościele św. Krzyża, epitafium Dębińskiej w kościele Bernardynów) ale i poza nim, np. epitafium księdza Marcina Wolbromia w kościele w Wolbromiu. Zbliżone formalnie jest epitafium księdza Marcina Dobruchowskiego w kościele Spytkowicach, dlatego można przypuszczać, że oba powstały w tym samym warsztacie kamieniarskim. Materiał, z którego wykonywano w Dębniku różnego rodzaju dzieła sztuki nazwany popularnie marmurem dębnickim, krakowskim lub sieleckim (od pobliskiej wioski Sielec, obecnie Siedlec) i tak określany w źródłach z epoki jest w rzeczywistości silnie skrystalizowanym wapieniem organogenicznym o barwie popielatej w wyniku polerowania uzyskuje on barwę czarną (zob. słownik terminologiczny).
Dobry
Epitafium księdza Alberta Sadkowskiego (zm. 1640) powstało w roku 1646 z inicjatywy jego krewnego księdza Józefa Sadkowskiego i krakowianina Marcina Szyszkowskiego i Mikołaja Szyszkowskiego, biskupa warmińskiego. Wykonano je z marmuru dębnickiego, materiału niezwykle popularnego w sztuce polskiej doby baroku, w warsztacie dębnickim lub krakowskim.
Autor: Józef Lanckoroński
Józef Skrabski, "Epitafium księdza Wojciecha Sadkowskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-wojciecha-sadkowskiego