Epitafium księdza Franciszka Szottka

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Kęty
Miejscowość
Kęty
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Małgorzaty i św. Katarzyny
Miejsce przechowywania
nawa główna
Identyfikator
DZIELO/24198
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1876 roku
Technika i materiał
marmur; kucie, rzeźbienie, złocenie
Wymiary podstawowe
Inne wymiary – wysokoscBezRamy: wysokoscFigury: szerkoscBezRamy: szerokoscFigury: wymiarPodstawy: srednica: srednicaCzary: szerokoscRam:
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Epitafium powstało po 1876 roku.

Opis

Epitafium w formie kamiennej tablicy w kształcie leżącego prostokąta, ujętej profilowanym obramieniem zwieńczonym krzyżem z parą wolut u podstawy, zdobionych motywem rozetek i liści akantu. Tablicę epitafijną pokrywa złocona inskrypcja „X(IĄDZ) FRANCISZEK SZOTTEK / Proboszcz Kanonik tyt(ularny): / V(ice) Dziekan Oświęcimski - / Dyrektor szkoły panieńskiej - / Obywatel honor(owy): Kęcki / umarł dnia 8. Listopada. 1876. / w roku życia swego - 68 lat. / będąc 5. lat Wikarym ½ roku Administratorem / i 36. lat Proboszczem przy tutejszym / Kościele i Kaplicy J(ana) Kantego. - / Prosi za duszę swoję o Ojcze Nasz i Zdrowaś Marya. –"

Zarys problematyki artystycznej

Jedno z epitafiów w kościele parafialnym w Kętach dedykowane jest pamięci księdza Franciszka Szottka (Schottka), proboszcza miejscowej parafii, urodzonego w 1808 roku. Od 1833 roku przez kolejne pięć lat pełnił funkcję wikarego w Kętach, następnie był administratorem, aż objął posługę proboszcza, która trwała przez 36 lat. Ksiądz Szottek pełnił również obowiązki dziekana oświęcimskiego, był także kanonikiem tytularnym. Charakteryzowała go postawa patriotyzmu i oddania na rzecz parafii i społeczności miejskiej. W 1843 roku poświęcił sztandar Szkoły Męskiej Głównej z wizerunkiem św. Jana Kantego, podkreślając tym samym głęboki kult, jakim darzył świętego profesora. Od 1842 roku do śmierci pełnił obowiązki dyrektora Szkoły Trywialnej Panieńskiej, natomiast w 1848 roku przewodniczył patriotycznej Radzie Narodowej z filią w Kętach. Jego działalność przejawiała się także szeregiem inicjatyw, organizowaniem wielu wydarzeń religijnych i narodowych. W październiku 1851 roku ksiądz Szottek aktywnie współorganizował uroczystość poświęcenia pomnika św. Jana Kantego na kęckim Rynku, natomiast 11 października podjął w świątyni parafialnej cesarza Franciszka Józefa I podczas wizyty monarchy w mieście. Na rzecz odmalowania kaplicy św. Jana Kantego przekazał w 1856 roku gminie miejskiej własny dom. Jako główny organizator poczynił szereg przygotowań związanych z miesięcznymi obchodami w Kętach stulecia kanonizacji św. Jana Kantego. Od 1870 roku, jako dyrektor Czytelni mieszczańskiej, troszczył się o jej właściwe przeznaczenie i zagospodarowanie. U schyłku życia jego praca i oddanie miastu oraz miejscowej parafii zostały uwieńczone tytułem i dyplomem Honorowego Obywatela. Ksiądz Szottek zmarł 8 listopada 1876 roku w wieku 68 lat.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania bardzo dobry.

Streszczenie

Wśród znajdujących się w kościele parafialnym w Kętach epitafiów jest tablica upamiętniająca jednego z miejscowych proboszczów, księdza Franciszka Szottka żyjącego w latach 1808-1876. Za szereg zasług dla miasta i parafii nadano mu tytuł Honorowego Obywatela miasta Kęty.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Epitafium księdza Franciszka Szottka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-franciszka-szottka

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności