Św. Mikołaj

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Spytkowice
Miejscowość
Spytkowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Rabka
Parafia
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
chór muzyczny
Identyfikator
DZIELO/06823
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
olej na płotnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 87 cm
wysokość – 105 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 94,5 cm
Szerokość bez ramy – 76,5 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, ujęty profilowaną, złoconą ramą przedstawia całopostaciowy wizerunek św. Mikołaja. Zwrócony w trzech czwartych w prawo święty stoi na kamiennym podeście prowadzącym do murowanej budowli z kolumną. Twarz pociągła, ciemne, migdałowate oczy, prosty, podłużny nos, u nasady nosa zmarszczki mimiczne, pełne usta, włosy i zarost siwe. Święty ubrany jest w szarą sutannę, białą rokietę z koronkową lamówką, złoty pektorał, różową stułę i białą kapę z wzorem floralnym, z czerwoną podszewką, obramioną dekoracyjnym pasem z kamieniami, spiętą na piersi złotą broszą z niebieskim kamieniem. Na dłoniach ma szare rękawiczki, a na stopach złote buty. Na głowie biała infuła z czerwonym kamieniem pośrodku, dekorowana przy głowie złotym pasem z kamieniami, a u góry złotą lamówką. Głowa okolona nimbem. Święty Mikołaj w lewej ręce trzyma pastorał wraz z zamkniętą księgą, na której leżą trzy kule, prawą ma uniesioną w geście błogosławieństwa. U stóp, przy prawej nodze świętego drewniany szaflik, w którym są trzej nadzy młodzieńcy, ze złożonymi rękami w geście modlitwy i wzrokiem zwróconym w stronę św. Mikołaja. Ich długie, brązowe włosy opadają na plecy. W tle krajobraz z budynkami, nad którym trzy uskrzydlone główki aniołków i trójkąt oka Opatrzności w trzema płomieniami wewnątrz. W prawej, górnej części obrazu niebieska kotara podwiązana złotym sznurem.

Zarys problematyki artystycznej

Żyjący na przełomie III i IV wieku św. Mikołaj, biskup Miry, pochodził z zamożnej rodziny. Odziedziczonym po śmierci rodziców majątkiem dzielił się z biednymi i potrzebującymi. Trzymane przez świętego złote kule, jeden z jego głównych atrybutów, odnoszą się do spisanej w połowie IX wieku legendy o trzech córkach zubożałego sąsiada, którym ułatwił zamążpójście, podrzucając im skrycie pieniądze, które miały stanowić ich posag. Ukazani w drewnianym cebrzyku trzej młodzieńcy to z kolei ofiary niesprawiedliwego sądu. Niesłusznie skazani na śmierć, by namiestnik cesarski mógł odebrać im majątek, zostali wskrzeszeni przez św. Mikołaja.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, po konserwacji, płótno zdublowane.

Streszczenie

Jeden z obrazów w kościele parafialnym w Spytkowicach, namalowanych w drugiej połowie XVIII wieku, przedstawia św. Mikołaja wskrzeszającego trzech młodzieńców.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Mikołaj", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-mikolaj-19

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności