Św. Katarzyna Aleksandryjska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Spytkowice
Miejscowość
Spytkowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Rabka
Parafia
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
chór muzyczny
Identyfikator
DZIELO/06822
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
olej na płotnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 60,5 cm
wysokość – 78 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 71 cm
Szerokość bez ramy – 53 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, ujętego profilowaną, złoconą ramą, z całopostaciowym wyobrażeniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej na tle marmurowego budynku. Święta w trzech czwartych zwrócona w prawo, lekko pochylona do przodu. Okrągła twarz z dużymi ciemnymi oczami, wydatnym nosem, małymi zaciśniętymi ustami z kącikami skierowanymi w dół i mocno zarysowanym podbródkiem. Włosy jasnobrązowe, z przedziałkiem pośrodku, zaczesane do tyłu. Lewe uchu ozdobione wiszącym kolczykiem. Święta ubrana jest w niebieską suknię wierzchnią ozdobioną przy dekolcie kamieniami szlachetnymi, w talii spiętą złotym pasem wysadzanym szlachetnymi kamieniami, u dołu szaty bordiura z motywów floralnym zakończona frędzlą. Suknia spodnia czerwona, udrapowana, z koronką pod szyją. Na lewe ramię zarzucony jest czerwony płaszcz z futrem. Na stopach ma czarne sandały, na głowie koronę ze szczytami w formie trójkątów zakończonych kamieniami szlachetnymi oraz biały welon z poprzecznymi niebieskimi prążkami. Ręce świętej wysunięte do przodu, w prawej trzyma gałązkę palmową, a lewą wspiera na mieczu. Tuż za św. Katarzyną jest koło, z przodu, u jej stóp, pośród rozrzuconych kwiatów, leży zamknięta korona zdobiona perłami. W dali scena męczeństwa świętej oraz pożoga. Na kamiennym podeście stoją trzy postacie – jedna w czerwonym stroju w czapce z piórem, druga w granatowej szacie i w nakryciu głowy, a trzecia w czerwonym płaszczu. Postać z nakryciem głowy z piórem wskazuje na rozgrywającą się scenę mordu – mężczyznę w białej przepasce na głowie, który trzyma w prawej ręce odciętą głowę, a w lewej miecz. Obok mężczyzny leżą zwłoki. Tło wypełniają skłębione chmury i dym. Ponad całą sceną wśród chmur promienie oświetlające postać św. Katarzyny.

Zarys problematyki artystycznej

Żyjąca pod koniec III wieku św. Katarzyna włączana jest w poczet Czternastu Świętych Wspomożycieli. Według tradycji miała urodzić się w egipskiej Aleksandrii, jako córka króla Kustosa i miała zdobyć szerokie wykształcenie. Jako chrześcijanka złożyła śluby czystości, krytykowała cesarza Maksencjusza (lub Maksyma) głównie za prześladowania wyznawców Chrystusa. Została poddana dyspucie z 50 mędrcami pogańskimi, w efekcie której część z nich nawróciła. W wieku 18 lat została skazana na tortury i śmierć przez ścięcie mieczem. Jednak koło, którym miała być łamana zostało zniszczone przez anioła. Narzędzia te, obok umieszczonej często pod jej stopami sylwetki cesarza, stanowią główne atrybuty świętej, która przez wzgląd na swe pochodzenie jest ukazywana w stroju dworskim.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, po konserwacji.

Streszczenie

Jeden z obrazów w kościele parafialnym w Spytkowicach, namalowanych w drugiej połowie XVIII wieku, przedstawia św. Katarzynę Aleksandryjską z widoczną w tle sceną jej męczeństwa.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Katarzyna Aleksandryjska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-katarzyna-aleksandryjska-15

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności