Św. Józef z młodym Jezusem

malarstwo religijne malarstwo XIX wieku św. Józef
ołtarz w kaplicy bocznej
koniec XIX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków (?)
olej na płótnie
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku nie są znane.

Obraz w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym w srebrnej, dekorowanej ornamentami ramie. W centrum kompozycji znajduje się całopostaciowe przedstawienie św. Józefa spoglądającego na stojącego przed nim młodego Jezusa. Jezus jest ustawiony frontalnie, w kontrapoście, patrząc na widza, prawą rękę wyciąga przed siebie, lewą wskazuje znajdujące się na jego piersi gorejące serce otoczone koroną cierniową i zwieńczone krzyżem. Jezus ma owalną twarz, szeroko otwarte, ciemne oczy, wąski nos i małe usta. Jego blond, falowane, krótkie włosy są rozdzielone przedziałkiem. Jest ubrany w długą, białą tunikę przewiązaną w pasie niebieskim paskiem. Jezus stoi na globie ziemskim oplecionym wicią z białymi kwiatami. Ustawiony za nim Józef w lewej ręce trzyma kwiat lilii, ma drobną twarz okoloną ciemnymi włosami i sięgającą dekoltu brodę. Jest ubrany w ciemnobrązową tunikę wykończoną pod szyją złotą lamówką z kamieniami szlachetnymi. Na to ma narzucony żółty płaszcz z niebieskim podbiciem, który zakrywa ręce, łamiąc się grubymi fałdami i przechodzi z przodu poniżej pasa. Obie postacie mają nad głowami wąskie, okrągłe nimby; nimb Jezusa jest wypełniony krzyżem. Tło przedstawienia stanowi niebieskie niebo przesłonięte w dolnej części białymi obłokami. W prawym dolnym rogu sygnatura „Malował Władysław Rossowski”, poniżej umieszczona jest częściowo przesłonięta data.

Przedstawienie św. Józefa nawiązuje do tradycyjnej ikonografii. Na obrazie został on ukazany z Dzieciątkiem Jezus, którego był opiekunem. Józef, małżonek Marii, chronił i utrzymywał Świętą Rodzinę, stał się symbolem wiary, pracowitości oraz skromności, patronem pracujących oraz rodzin.
Autorem przedstawienia jest podpisany w prawym dolnym rogu Władysław Rossowski, który studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierownictwem Jana Matejki. W omawianym dziele widać wpływ nauk mistrza. Obraz jest przykładem dziewiętnastowiecznego malarstwa, w którym linearyzm przeważa nad malarskością.

Dobry.

Obraz z przedstawieniem św. Józefa towarzyszącego małemu Jezusowi został namalowany pod koniec XIX wieku przez Władysława Rossowskiego – ucznia Jana Matejki, którego wpływ widać choćby w sposobie ukazania twarzy postaci.

"Żywoty świętych pańskich na wszystkie dnie roku podług najwiarygodniejszych źródeł wyjętych z dzieł ojców i doktorów kościoła św.", Mikołów-Warszawa 1905
Seibert Jutta, "Leksykon sztuki chrześcijańskiej", Kielce 2007
"Polski słownik biograficzny, t. 38", Warszawa-Kraków 1997-1998

Osoby związane z dziełem