Św. Józef z Dzieciątkiem

Szerokość bez ramy – 79 cm
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Obraz w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym z przedstawieniem św. Józefa z Dzieciątkiem. W centrum kompozycji ukazany św. Józef, w półpostaci, rękami podtrzymujący stojące po jego lewej stronie, na strugnicy Dzieciątko. Święty jest ubrany w ciemnoniebieską, długą suknię z długimi rękawami oraz purpurowy płaszcz z pomarańczową podszewką. Głowa z krótkimi, bujnymi, siwymi włosami, pochylona w stronę Dzieciątka. Twarz podłużna z długą, gęstą brodą, z długim i spiczastym nosem i lekko przymkniętymi oczami. Zwrócone na wprost Dzieciątko ukazane jest w pozycji stojącej, z szeroko rozłożonymi rękami. Nagą sylwetkę osłania od piersi do stóp długa, biała tkanina. Twarz o dziecięcych rysach, z małymi i wąskimi ustami, krótkim nosem i dużymi oczami, ze wzrokiem skierowanym ku górze. Włosy kędzierzawe, jasne, z puklem pośrodku czoła. Wokół głowy Dzieciątka nimb krzyżowy w złotym okręgu, a wokół głowy św. Józefa złota aureola. Tło jednolite, w odcieniach szarości.

Obraz w części środkowej jednego z ołtarzy bocznych ukazuje wizerunek św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Marii Panny (Mt 1, 16-19; Łk 1, 27) i ziemskiego opiekuna Jezusa (Łk 2, 4, 51-52). Józef był cieślą (Mt 13, 55), na co wskazują widoczne na obrazie elementy wyposażenia warsztatu (strugnica). Charakterystyczny dla XIX wieku rozwój kultu św. Józefa Robotnika przyczynił się do powstawania tego typu wizerunków świętego z narzędziami ciesielskimi bądź elementami wyposażenia warsztatu. W kontekście przedstawień ikonograficznych św. Józef ukazany jest w swej najpopularniejszej wersji – jako brodaty mężczyzna w sile wieku. Ów reprezentacyjny typ ikonograficzny przedstawień św. Józefa rozpowszechnił się w okresie nowożytnym, bazując na wizerunkach maryjnych, co miało podkreślić rolę świętego jako orędownika i pośrednika pomiędzy wiernymi a Zbawicielem. Trzymana zazwyczaj przez Józefa biała lilia symbolizuje zaprzeczenie biologicznego ojcostwa Jezusa, akcentując jego czystość. Wspomniany motyw, pominięty na obrazie, pojawia się jako ornament zdobiący ramę.

Bardzo dobry.

Obraz w jednym z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Klikuszowej przedstawia wizerunek św. Józefa z Dzieciątkiem. Malowidło powstało pod koniec XIX lub w XX wieku.

Paulina Chełmecka, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-28