Portret papieża Piusa VI

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Tagi
portret
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/20020
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX/XX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 121,5 cm
wysokość – 158 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 123 cm
Szerokość bez ramy – 96,5 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Portret papieża Piusa VI został namalowany na przełomie XIX i XX wieku przez malarza sygnującego się jako Ignacio Pov[...]o. Obraz pochodzi z kolekcji Jana Puzyny (nr 62).

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum ukazany papież przedstawiony do kolan, siedzący na rzeźbionym fotelu obitym czerwoną tkaniną. Postać zwrócona jest w trzech czwartych w lewo, w prawej uniesionej ręce trzyma kartkę z napisami: „Alla San[...] / Papa Pio VI" i „Per / Ignacio / Pov[...]o", lewa spoczywa na podłokietniku. Twarz ma owalną, z wysokim czołem i drugim podbródkiem, o małych, wąskich oczach, uniesionych brwiach i pełnych ustach; okoloną krótkimi, siwymi i kręconymi włosami. Na głowie ma białą piuskę. Ubrany jest w białą sutannę, rokietę obszytą koronką, czerwony mucet podbity białym futrem oraz czerwoną, wzorzystą stułę. Po lewej stronie postaci stolik, na którym leżą zegar, książki, czerwone camaro oraz tacka z kałamarzami i piórami. Papież ukazany we wnętrzu na tle czerwonego, wzorzystego tła, z podwieszoną draperią w prawym, górnym rogu obrazu. Obraz ujęty profilowaną, złoconą ramą, dekorowaną przy krawędzi ornamentem geometrycznym.

Zarys problematyki artystycznej

Dzieło z pałacu biskupiego wykonane zostało według portretu papieża Piusa VI namalowanego przez Pompeo Batoniego w 1775 roku, który znajduje się w National Gallery of Ireland w Dublinie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

zły, zabrudzenia, ubytki warstwy malarskiej

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Portret papieża Piusa VI ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-papieza-piusa-vi

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności