Obraz pochodzi ze zbiorów kardynała Jana Puzyny.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta przedstawiający papieża Aleksandra VII ukazanego w półpostaci, zwróconego w trzech czwartych w lewo. Ma podłużną twarz o wyrazistych rysach, ciemne oczy, długi nos i wąskie usta otoczone przyciętymi, siwymi wąsami i wąską bródką; rzadkie, siwe włosy ma zaczesane do tyłu. Jest ubrany w czerwony, podbity futrem mucet, podobnego koloru stułę zdobioną złotym ornamentem oraz psujące do muncetu camauro na głowie. W górnej części obrazu napisy, po lewej „ALEXANDER VII. P(ONTIFEX) M(AXIMUS)”, po prawej: „1655-1667”.
Obraz namalowano na podstawie ryciny wykonanej w Paryżu w 1662 roku przez Nicolasa Pitana, który wykonał ją według rzymskiego obrazu P. Miguarda.
Dobry.
Dziewiętnastowieczny portret papieża Aleksandra VII został namalowany na podstawie opartej na obrazie P. Miguarda ryciny Nicolasa Pitana i pochodzi z kolekcji kardynała Jana Puzyny.
Agata Felczyńska , "Portret papieża Aleksandra VII", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-papieza-aleksandra-vii