Portret papieża Aleksandra VII

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/18599
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek (?)
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 72 cm
wysokość – 84,5 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 61,5 cm
Szerokość bez ramy – 48,5 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Wszystkie prawa zastrzeżone

Dzieje zabytku

Obraz pochodzi ze zbiorów kardynała Jana Puzyny.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta przedstawiający papieża Aleksandra VII ukazanego w półpostaci, zwróconego w trzech czwartych w lewo. Ma podłużną twarz o wyrazistych rysach, ciemne oczy, długi nos i wąskie usta otoczone przyciętymi, siwymi wąsami i wąską bródką; rzadkie, siwe włosy ma zaczesane do tyłu. Jest ubrany w czerwony, podbity futrem mucet, podobnego koloru stułę zdobioną złotym ornamentem oraz psujące do muncetu camauro na głowie. W górnej części obrazu napisy, po lewej „ALEXANDER VII. P(ONTIFEX) M(AXIMUS)”, po prawej: „1655-1667”.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz namalowano na podstawie ryciny wykonanej w Paryżu w 1662 roku przez Nicolasa Pitana, który wykonał ją według rzymskiego obrazu P. Miguarda.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Dziewiętnastowieczny portret papieża Aleksandra VII został namalowany na podstawie opartej na obrazie P. Miguarda ryciny Nicolasa Pitana i pochodzi z kolekcji kardynała Jana Puzyny.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Portret papieża Aleksandra VII", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-papieza-aleksandra-vii

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności