Męczeństwo św. Katarzyny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Spytkowice
Miejscowość
Spytkowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Zator
Parafia
Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Kościół
Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/06706
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XVII wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
wysokość – 400 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Fundatorami ołtarza byli właściciel Spytkowic i kolator świątyni Łukasz Opaliński, podkomorzy poznański oraz proboszcz w Spytkowicach ksiądz Józef Stradowski. Jak odnotowano w kronice kościoła ołtarz wykonał w 1645 roku znany krakowski rzeźbiarz Georg Zimmermann, a pomalował w 1646 roku Grzegorz Kostecki. Zabytek był wzmiankowany w inwentarzach z 1668 i 1729 roku. Okoliczności pozyskania obrazu nie są znane. W inwentarzu kościoła zapisano, iż obraz namalowany został w Rzymie. W 1882 roku przemalował go ksiądz Alfons Krajewski.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym, nadwieszonym. Umieszczony jest w drewnianej profilowanej ramie w kolorach złotym, brązowym i czarnym. Kompozycja płótna jest wielopostaciowa, dwustrefowa. Górna część przedstawia strefę niebiańską, dolna – ziemską. W centralnej części dolnej strefy ukazana jest scena męczeństwa św. Katarzyny znajdującej się wśród swoich oprawców. Święta klęczy na połamanym kole, zwrócona frontalnie z lekko przechyloną w prawą stronę głową, z ramionami rozpostartymi i uniesionymi w górę, w geście orantki. Jej twarz jest okolona długimi rozpuszczonymi włosami w kolorze blond. Katarzyna ubrana jest w różową suknię i żółty płaszcz przewieszony przez prawą rękę. Głowę rozświetla promienisty nimb. Wokół świętej stoją postacie oprawców z narzędziami męki, w zróżnicowanych pozach wyrażających przerażenie, w strojach żołnierzy rzymskich, półnadzy lub w strojach o charakterze wschodnim. W górnej sferze, niebiańskiej oddzielonej od dolnej ciemnymi chmurami, wyłania się z niebios Jezus podtrzymujący lewą ręką krzyż, a w prawej trzymający koronę nad głową św. Katarzyny. Obok niego dwaj aniołowie z mieczami ognistymi w dłoniach, a po bokach i powyżej aniołki i główki aniołków na tle rozświetlonego, złocistego nieba.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry

Streszczenie

Obraz z przedstawieniem męczeństwa św. Katarzyny powstał w pierwszej połowie XVII wieku. według tradycji miał zostać przywieziony z Rzymu.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Męczeństwo św. Katarzyny ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/meczenstwo-sw-katarzyny

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności