Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem i różą mógł powstać w pierwszej połowie XVII wieku (?). Pochodzi z kolekcji kardynała Jana Puzyny.
Obraz w formie prostokąta zbliżonego do kwadratu. W centrum znajduje się półpostać Marii, ujmującej ramionami Dzieciątko leżące na dwóch poduszkach z chwostami i białej tkaninie. Dzieciątko w pozycji półleżącej, zwrócone w trzech czwartych w lewo, z prawą ręką wyciągniętą w bok, lewą uniesioną za głową, z ugiętymi nóżkami, w tym uniesioną lewą. Twarz ma okrągłą, o pełnych policzkach, dużych oczach, małym nosie i pełnych ustach, okoloną silnie kręconymi, krótkimi i jasnymi włosami. Dzieciątko ukazane jest jako nagie, o pulchnym ciele. Maria zwrócona w trzech czwartych w prawo, pochylona nad Dzieciątkiem, z rękami rozłożonymi na boki, w prawej dłoni trzyma różę. Twarz ma pociągłą, o wysokim czole, dużych, okrągłych oczach skierowanych w dół, długim nosie i pełnych ustach, okoloną jasnobrązowymi włosami, upiętymi z tyłu głowy. Ubrana jest w jasnoróżową suknię z beżowym obszyciem dekoltu oraz niebieski płaszcz, zarzucony na przedramiona. Postacie ukazane na brunatnym tle, z podwieszoną czerwoną draperią obszytą frędzlą w górnych narożach. Obraz ujęty szeroką, profilowaną i złoconą ramą, dekorowaną rzeźbionym kimationem i fryzem z palmet.
Obraz został namalowany w oparciu o wzór graficzny, być może o rycinę Aegidiusa Sadelera II z przełomu XVI i XVII wieku, wykonaną według dzieła „Matka Boska z Dzieciątkiem i mnichem” Parmigianina (Girolama Francesca Marii Mazzoli) z ok. 1530 roku (obecnie w kolekcji Starej Pinakoteki w Monachium).
Obraz przemalowany. Delikatne zabrudzenia powierzchni malarskiej, niewielkie przetarcia malatury.
Paulina Kluz, "Matka Boska z Dzieciątkiem i różą", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-i-roza