Matka Boska z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Wieliczka
Miejscowość
Wieliczka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wieliczka
Parafia
Św. Sebastiana
Tagi
malarstwo XIX wieku malarstwo XX wieku Matka Boska z Dzieciątkiem
Miejsce przechowywania
prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/09155
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XIX – pierwsza połowa XX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 66,5 cm
wysokość – 89,5 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem został wykonany w drugiej połowie XIX albo w pierwszej połowie XX wieku. Dzieło było konserwowane w 1998 roku przez Danutę Majewską.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum Matka Boska ukazana frontalnie, jako siedząca, do kolan, z głową skierowaną w lewo. Lewą ręką obejmuje półleżące na jej kolanach Dzieciątko, prawą, wyciągniętą w bok trzyma pieluszkę, na której ono leży. Twarz ma owalną, o migdałowatych oczach, prostym nosie i pełnych ustach, okoloną jasnobrązowymi włosami, ukrytymi pod welonem. Ubrana jest w ciemnoczerwoną suknię, z dużym dekoltem, przepasaną w talii, ciemnozielony płaszcz zarzucony na ramiona oraz biały welon opadający na plecy. Dzieciątko w pozycji półleżącej, korpusem zwrócone w lewo. Twarz ma kwadratową, o okrągłych oczach, prostym nosie i pełnych ustach, okoloną krótkimi, brązowymi włosami. Dzieciątko o pulchnym ciele, w partii bioder przesłonięte pieluszką. Tło jednolite, czarne. Obraz ujęty prostą ramą z fornirowanymi narożami.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem ma charakter ludowy. Zastosowane środki malarskie są uproszczone, co widoczne jest w rysunkowym i płaskim modelowaniu twarzy i ciała postaci oraz ich szat, szczególnie poprzez zastosowanie płaskiej plamy barwnej, cieniowanej w sposób schematyczny.
Obraz przedstawia czułą relację matki z dzieckiem, silnie podkreślając aspekt macierzyństwa Matki Boskiej. Stąd swobodne upozowanie postaci, pozbawionych powagi i hieratyzmu, a także brak insygniów czy okazałego stroju.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem został wykonany w drugiej połowie XIX albo w pierwszej połowie XX wieku. Dzieło ma charakter ludowy. Przedstawia czułą relację matki z dzieckiem, silnie podkreślając aspekt macierzyństwa Matki Boskiej.

Bibliografia

Spiechowicz-Jędrys Agnieszka, "Wieliczka. Kościół pw. św. Sebastiana", Kraków 2011

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-35

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności