Matka Boska z Dzieciątkiem

około połowy XIX wieku
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Od 1806 roku obraz był wzmiankowany w opisie ołtarza Matki Boskiej Różańcowej.

Matka Boska przedstawiona w półpostaci, ustawiona frontalnie, trzyma Dzieciątko na lewym ramieniu. Patrzy na widza, ma pogodny wyraz twarzy, jasnobrązowe oczy, prosty nos i małe usta. Dłonie składa razem, w lewej trzyma białą chustkę, w prawej ma wyprostowane dwa palce. Jest ubrana w białą suknię z pasem haftu pod szyją i granatowy maforion zdobiony kwietnymi gałązkami, lamowany złotem. Na maforionie nad czołem złoty krzyż grecki, na prawym ramieniu złota gwiazda. Dzieciątko patrzy na Matkę, prawą dłonią z wysuniętym palcem wyciąga przed siebie, w lewej trzyma książeczkę z chrystogramem na okładce. Jest ubrane w czerwoną sukienkę zdobioną haftem i lamowaną złotem, na nogach ma sandały. Na głowach obu postaci zamknięte, złote korony inkrustowane kamieniami szlachetnymi, wokół nich nimby. Tło w formie srebrnej, skośnej kratki z rozetami.

Dziewiętnastowieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem formalnie opiera się na wzorze Matki Boskiej Śnieżnej, wizerunku znanym pod nazwą „Salus Populi Romani” przechowywanym w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Jest on znany z wielu cudów, a jego kult rozpowszechniło zwycięstwo z Turkami w bitwie pod Lepanto w 1571 roku. Charakterystycznymi atrybutami, dzięki którym można poznać ten typ przedstawienia, są grecki krzyż nad czołem Marii, gwiazda na prawym ramieniu będąca symbolem Chrystusa, skrzyżowane dłonie Marki Boskiej i owinięta wokół kciuka chustka (mappa) nawiązująca do starożytnego zwyczaju noszenia ozdobnych chusteczek przez dostojnych mężów i damy w czasie oficjalnych uroczystości.

Dobry.

Dziewiętnastowieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem odwołuje się do wzoru ikonograficznego Matki Boskiej Śnieżnej. Oryginał, znany również pod nazwą „Salus Populi Romani”, jest przechowywany w bazylice w Santa Maria Maggiore w Rzymie.

"Maryja Orędowniczka Wiernych. Ikonografia nowożytnej sztuki kościelnej w Polsce, t. 2", Warszawa 1987
Kazimierczak Jerzy Grzegorz, "Kościoły z wizerunkami Matki Bożej Śnieżnej na małopolskiej trasie św. Jakuba Sandomierz-Kraków" , [w:] "Pielgrzymi na drodze św. Jakuba. Przeszłość i teraźniejszość" , red.Hodorowicz Iwona, Mróz Franciszek , Kraków 2009 , s. 119-140

Agata Felczyńska , "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-29