Matka Boska Różańcowa (ze św. Dominikiem i św. Katarzyną ze Sieny)

wadowicki
Lanckorona
Lanckorona
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela
ołtarz w kaplicy bocznej przy nawie od północy
pierwsza ćwierć XVIII wieku (przed 1724 rokiem)
olejna na płótnie
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Obraz sprawiony jako zasłona głównego wizerunku ołtarzowego.

Opis:
Obraz w kształcie stojącego prostokąta, z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz św. Dominika i św. Katarzyny ze Sieny. Pośrodku kompozycji, nieco w głębi, na podwyższeniu ukazana w całej postaci Matka Boska, frontalnie, z głową przechyloną w prawą stronę. Ręce ugięte w łokciach, lewą obejmuje siedzącego na jej przedramieniu Jezusa, prawą, wyciągniętą do przodu podaje różaniec św. Dominikowi. Ubrana w bladoróżową, długą suknię z wąskimi rękawami oraz niebieski płaszcz. Na głowie zamknięta korona. Jezus siedzi na ręce Matki z rozsuniętymi nóżkami, okryty jedynie pieluszką i w koronie na głowie. Lewą rączką podaje różaniec św. Katarzynie. Św. Dominik klęczy po lewej stronie obrazu, ukazany w trzech czwartych, zwrócony w lewo. Ręce ugięte w łokciach, lewą sięga po różaniec. Ubrany w habit dominikański (białą tunikę ze szkaplerzem oraz czarną kapę z kapturem). Św. Katarzyna, ukazana w dynamicznej pozie po prawej stronie kompozycji, przyklęka, wyciągając prawą rękę po różaniec. Ubrana w habit benedyktyński z czarnym welonem. W tle kompozycji rozjaśnione światłem niebo z jasnymi obłokami, wśród których uskrzydlone putta niosące wieńce z białych kwiatów oraz uskrzydlone główki aniołków.

Obraz malowany według rozpowszechnionego przez grafikę i przedstawienia malarskie schematu ikonograficznego.

Dobry.

Obraz malowany olejno na płótnie, z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz św. Dominika i św. Katarzyny ze Sieny, umieszczony w ołtarzu w kaplicy Różańcowej jako zasuwa głównego wizerunku ołtarzowego. Dzieło nieokreślonego malarza małopolskiego (krakowskiego?) z pierwszej ćwierci XVIII wieku.

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Andrzej Włodarek, "Matka Boska Różańcowa (ze św. Dominikiem i św. Katarzyną ze Sieny)", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-rozancowa-ze-sw-dominikiem-i-sw-katarzyna-ze-sieny